Magyar ember léphet a Holdra, már a dátum is megvan
Közel egy héttel a NASA Artemis-I missziójának új startidőpontja előtt a Magyar Tudományos Akadémián „Magyar sugárzásmérő rendszer a Gateway űrállomás védelmében a Hold körül” címmel adott elő a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként Zábori Balázs fizikus, űrkutatási rendszermérnök.
Minderről az RTL.hu számolt be, amely igyekezett tisztázni: az első hallásra kevésbé felcsigázó előadás számos izgalmas részt tartalmazott, hiszen szó volt benne az emberes űrutazások jelenéről és jövőjéről, valamint arról, milyen lehetőségek várnak Magyarországra a Hold és a Mars átfogó megismerésében.
Zábori 2009 óta munkatársa az Energiatudományi Kutatóközpont Űrkutatási Laboratóriumnak, ahol egykor más lehetőségek mellett a kozmikus sugárzás kozmonautákra gyakorolt befolyásával foglalkozott.
Az RTL.hu szerint egyébként a 33 éves fizikus egyik meghatározó figurája a magyar asztronautikának. Számtalan címe és titulusa mellett űrkutatási rendszermérnökként ő az Európai Űrügynökséggel (ESA) közösen végzett hazai fejlesztések műszaki vezetője, tagja a magyar ESA-delegációnak, űripari szaktanácsadóként segíti a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatási tevékenységét.
De ami a legfontosabbak egyike a hétköznapi ember számára, hogy ő a HUNOR, azaz a leendő magyar asztronautákat kiválasztó és kiképző magyar űrhajósprogram projektvezetője is.
Zádori előadása során hangsúlyozta, hogy az emberiség visszatér a Holdra, ráadásul olyan rakétával, amelyben magyar műszerek lesznek.
Az Európai Űrügynökség egyébként most válogatja ki azokat az személyeket, akik eljuthatnak a Holdra.
Én azt gondolom, hogy 2036 jelenleg most a legreálisabb dátum
– mondta Zábori Balázs azzal kapcsolatban, hogy mikor léphet szerencsés esetben leghamarabb magyar űrhajós a Holdra.