A Madách felmentett igazgatója: "Mitől nemzeti és mitől keresztény a mostani hatalom?"
“Itt állok és mást nem tehetek utasította vissza Luther a hatalom kérését a kiközösítésén folytatott birodalmi gyűlésben, hogy vonja vissza tanait. Szembesítette a hatalmat azzal, hogy amire hivatkozik (keresztényi értékek) és ahogy működik nincsenek összhangban egymással. Mert eredetiben olvashatta a Bibliát. Most ugyanabban a korban élünk. A kérdés: mitől nemzeti és mitől keresztény a mostani hatalom? Sajnos ennek mítosza elmúlt, csak az ideológiai alapot sajátítja ki magának” – indította utolsó igazgatói Facebook-bejegyzését Mészáros Csaba. “Én sem tehettem másként, mert amit eddig képviseltem, hiteltelenné vált volna a hatalom nyomásra” – írta a leköszönő intézményvezető.
Mint ismert, a Belügyminisztérium szerdán azonnali hatállyal felmentette a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatóját, aki 2000 óta vezette az intézményt. “Egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt” – indokolta a döntést rövid közleményében a BM. Az eset előzménye, hogy a gimnázium nevelőtestülete augusztus 19-én az okoseszközök használatának iskolai korlátozásáról megjelent rendelet kapcsán az intézmény honlapján azt írta a szülőknek és a diákoknak: “szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy a digitális eszközöket – (iskolai) laptop, mobiltelefonok – a tanítás előtt (a rendelet 5. §-át alkalmazva) nem vesszük el. Iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás” – fogalmaztak a nyilatkozatban.
Mészáros Csaba utolsó posztjában két megjegyzést fűzött az elmúlt napokban nagy médiavisszhangot kiváltó ügyhöz.
“Az egyik, hogy nem rúgtak ki. Felmentettek az igazgatói pozíció alól. Jövőre a Madách tanára leszek, és kedvemre úgy zárom a pályámat, ahogy elkezdtem: tanítok. Nincs ennél nagyobb és felszabadítóbb boldogság. Ma csak én éreztem ezt” – pontosította a felmentés helyett a kirúgás kifejezést használó cikkeket. Szerinte, ha nincs a „médiafelhajtás”, nem mentették volna fel. Véleményét arra alapozza, hogy az augusztus 19-ei közleményüket a sajtó 26-án szemlézte, ő ugyanakkor már 22-én jelezte álláspontjukat Maruzsa Zoltánnak. “Akkor (és később sem) neki nem volt ellenvetése, mert ‘milyen mesteri a rendelet, hogy ezt is engedi'” – írta Mészáros.
A Madách volt igazgatója szerint az ügye jelzi, hogy “nem a tények számítanak, hanem a botrány és a precedens”, hiszen több jelzést is kapott arról, hogy fideszes vezetésű iskolából sem tiltják ki a mobilokat, de vele ellentétben, “ők nem a trambulinról vizelnek a medencébe”.
Mészáros szerint a tiltás eredménye az lesz, hogy a diákoknak ezek után két mobiljuk lesz.
A volt intézményvezető szintén fontosnak tartotta megjegyezni a Facebook-posztban, hogy “aki demonstrál nem értem teszi. Magáért, az iskolájáért és a gyermekei jövőjéért. Nem én kerültem méltatatlan helyzetbe. Én azt tettem, amit tennem kellett”.
“Nem lehetett ma könnyű Maruzsa államtitkárnak lenni (láttam is). Főleg ennyire mondvacsinált indokkal. Én is tudom, hogy bármilyen per nyerhető. (Bár indoklás nélkül felmenthető bárki.) Az igazgatóságom alatt eljutott az iskola egy olyan színvonalra, hogy a lányai minket választottak és ide jártak. Majd felmenti az igazgatót. Nem a Madách változott…
Persze Ő csak aláírja a miniszter döntését, de a kinevezésemet Pintér Sándor írta alá, a felmentésemet pedig Ő. Ha a tantestület ugyanilyen erős és egységes marad, akkor egymás után lőhetik ki a saját igazgatóinkat, vagy hozhatnak ide bárkit, a Madách megmarad. Köszönöm a szeretetcunamit! Ha ez a helyzet nincs, nem tapasztalhattam volna meg. Boldog vagyok” – zárta bejegyzését Mészáros Csaba.
Tüntettek a Madách Gimnázium előtt
Szerdán a gimnázium volt és jelenlegi diákjai a felmentett Mészáros Csaba mellett tüntettek Madách Imre Gimnázium előtt. Az MTI beszámolója szerint a felszólaló diákok és tanárok beszédeikben
nonszensznek nevezték, hogy 2024-ben a kormányzat nem az okos eszközök intelligens használatára akarja nevelni a diákokat, hanem be akarja azokat tiltani.
A felszólalók emlékeztettek arra is, hogy a Madách Imre Gimnázium az ország egyik legmagasabb színvonalú – tavaly az országos felmérésekben kilencedik helyen álló – közoktatási intézménye. Az igazgató – aki több mint 20 éve vezeti az intézményt – érdemeként említették: amellett, hogy nagyon magas színvonalúvá tette az intézményt, jó közösséget is teremtett.
A tüntetők felszólították Pintér Sándor belügyminisztert, vonja vissza a Mészáros Csaba elbocsátásáról szóló döntést.
A szervezők meghívták a Madách Imre Gimnáziumért és a magyar oktatás jövőjéért aggódókat a hétfőn, a Belügyminisztérium előtt tartandó tüntetésre.
PDSZ: Jogsértő az igazgató menesztése
A minisztérium részéről ez egy teljesen értelmezhetetlen, életszerűtlen válasz. A döntésük pedig abszolút jogsértő – nyilatkozta a Népszavának a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője. Nagy Erzsébet azt mondta, a döntéshozóknak kellene még egyszer elolvasniuk a saját rendeletüket, mely szerint a pedagógusok igenis engedélyezhetik a tanítási év során a mobilhasználatot. Ha így tesznek, az eszközök begyűjtése, napközbeni őrzése, délutáni kiadása okafogyottá válik.
Az igazgatói megbízatás visszavonását a PDSZ ügyvivője két szempontból is jogsértőnek tartja: egyrészt sem a Madách igazgatója, sem a nevelőtestület nem ment szembe a jogszabályokkal, hanem azt tervezi, hogy él a jogszabály adta lehetőségekkel. Másrészt egy olyan jogszabályra hivatkozva, amely még hatályba sem lépett, senkinek a megbízatását nem lehet visszavonni, senkit nem lehet felmenteni vagy kirúgni.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke szintén úgy véli, hogy az igazgató csak élt a jogszerű lehetőséggel, kiterjesztve minden diákra és minden eszközre a kivételt, és ha az iskola nem tette volna közzé az ominózus nyilatkozatát, hanem csak alkalmazta volna az abban megfogalmazottakat szeptembertől, nem is tudtak volna belekötni.
A HVG-nek nyilatkozó Totyik szerint a minisztérium ellenszegülésnek vélte a nyilatkozatot, ezért “példát statuált, és az igazgatón állt bosszút az amúgy betarthatatlan szabály miatt a saját csapdájába esett tárca”.
A PSZ elnöke a rendeletet szemléletében korszerűtlennek és betarthatatlannak nevezi, és azt sem érti, hogy lehet egy még nem hatályos, szeptember 1-én életbe lépő szabálynak való ellenszegülés miatt előre kirúgni valakit.
Címlapkép: Résztvevők a budapesti Madách Imre Gimnázium elbocsátott igazgatója, Mészáros Csaba melletti tüntetésen a középiskola előtt 2024. augusztus 28-án. A Belügyminisztérium ezen a napon közölte, hogy azonnali hatállyal felmentette a gimnázium igazgatóját. A döntést azzal indokolták, hogy “egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)