Újabb készülékek robbantak fel Libanonban, többen meghaltak - A magyar kormány megszólalt a csipogók ügyében
Újabb készülékek robbantak fel szerdán Libanonban, legkevesebb három halálos és több tucatnyi sebesült áldozatot követelve, miután az előző nap 12 ember meghalt, csaknem 2800 pedig megsebesült személyhívók felrobbanásában – jelentette a libanoni állami hírügynökség.
A három haláleset az ország keleti részén található Bekaa-völgyben történt – tették hozzá.
Szemtanúk szerint felrobbant több walkie talkie az ország déli részének különböző pontjain és Bejrút déli peremkerületeiben is.
Az egyik robbanás egy olyan ember temetésén történt, aki az előző nap halt meg egy hasonló robbanásban.
Egy biztonsági forrás szerint – amelyet a Reuters hírügynökség idézett – többszáz készülék robbant fel szerdán is – írja az MTI.
Korábban Firasz Abjád, a libanoni egészségügyi miniszter közölte, hogy tizenkettőre nőtt szerdára a személyhívók tömeges felrobbanása okozta halálesetek száma, a sérülteké pedig 2750 és 2800 közé tehető.
A halottak között van egy 8 éves kislány és egy 11 éves fiú is – tette hozzá.
Elmondása szerint a szemsérülés a leggyakoribb, a kórházakban eddig 460 szem- illetve arcműtétet végeztek el, és több sérültnek amputálni kellett valamelyik ujját vagy karját. Az áldozatok között civilek, ezen belül egészségügyi dolgozók is vannak – tette hozzá.
Szulejmán Harun, a libanoni kórházszövetség vezetője kijelentette: a kórházak túlterheltek, a legtöbb sérültnek azonnali beavatkozásra lett volna szüksége, de sokaknak szerdáig várniuk kellett erre, pedig az orvosok éjszaka is dolgoztak.
Sok sérült a Hezbollah síita milícia tagja. A Libanonban jelentős befolyással bíró, Irán-barát Hezbollah Izraelt tette felelőssé a történtekért, és közölte, hogy a zsidó állam “méltó büntetést fog kapni gyilkos agressziójáért”.
Megszólalt a magyar kormány a csipogók ügyében
Szerdán jelentek meg a hírek arról, miszerint a Hezbollah fegyveresei által használt személyhívókat a Magyarországon működő BAC Consulting Kft. gyártotta. Ezt azonban a budapesti székhelyű cég ügyvezető-tulajdonosa cáfolta, az amerikai NBC News-nak nyilatkozó Bársony-Arcidiacono Cristiana Rosaria állítása szerint együttműködtek ugyan a tajvani Gold Apollo nevű céggel, amelynek márkajelzése szerepel a felrobbant csipogókon, de csak közvetítőként.
“Semmilyen megbízást nem kapott a magyar kormánytól az a Budapesten működő cég, a BAC Consulting Kft., amely a Hezbollah fegyveresei által használt, kedden Libanon-szerte felrobbantott személyi hívókat gyárthatta” – közölte a 24.hu-val a kormány szerdán.
A cikk megjelenése után Kovács Zoltán, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Facebook-oldalán is posztolt az ügyről, ebben azt írja: „a magyar hatóságok meggyőződtek arról, hogy az érintett cég egy kereskedő-közvetítő cég, nincs magyarországi gyártó- és telephelye, a bejelentett címen egy fő cégvezetője van, a hivatkozott eszközök pedig sohasem jártak Magyarországon.”
Közölte azt is, hogy a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok valamennyi érintett nemzetközi partnerszolgálattal és társszervezettel együttműködnek a további vizsgálatok során, és azt is írta, hogy az ügynek nincs nemzetbiztonsági kockázata hazánkra nézve.
Libanon előkészületeket tesz egy lehetséges izraeli katonai támadás ellen
“Áttekintettünk egy tervet több lehetséges forgatókönyvvel arra az esetre, ha átfogó izraeli katonai támadás érné az országot” – közölte szerdán Nasszer Jasszin, a libanoni kormány vészhelyzeti bizottságának vezetője az NNA állami hírügynökségnek nyilatkozva. Jasszin elmondta, hogy az oktatási minisztérium átadott egy listát csaknem száz olyan iskolaépülettel, amely szükségszállásként szolgálhat háború esetén.