Leszakadt híd Genovában - összegyűjtöttük a legfontosabb információkat
Kedd délután leszakadt a Genovát a francia határon fekvő Ventimiglával összekötő autópálya egyik viaduktja. A 200 méter hosszú, 50 méter magas Morandi-híd egy 80 méteres szakasza omlott le az alatta fekvő ipari területre. Egyből tudható volt, hogy hatalmas tragédia történt, a baleset után közvetlenül egy szemtanú úgy nyilatkozott a Reuters hírügynökségnek, hogy nyolc vagy kilenc járművet látott a hídon, abban a pillanatban amikor a híd összeomlott, amelyet apokaliptikusként írt le.
Több száz katasztrófamentő kedd éjjel és szerdán napközben is kutatott az esetleges túlélők után a helyszínen, a rendőrökkel és mentőkkel együtt mintegy ezren dolgoznak ott.
Ez az autópálya Észak-Olaszországot Ligúria régión át köti össze Franciaországgal, a hídon pedig évente 25 millió jármű közlekedett. A katasztrófa idején a hídnak megnövekedett forgalmat kellett elbírnia, szerdán kezdődött ugyanis az olaszok Ferragosto nevű ünnepe, ekkor pedig sokan a tengerpartra és a hegyekbe utaznak.
42 halott, köztük 3 gyermek
A korábbi híradások arról szóltak, hogy a kedd délelőtt bekövetkezett tragédiának 42 halálos áldozata van, a hivatalos adat azonban egyelőre 39. A halottak között van három – 8, 12 és 13 éves – gyermek. Az áldozatok többsége olasz, de vannak köztük franciák, chileiek, albánok és románok is.
Több embert még mindig eltűntként tartanak nyilván, 15-en kórházi kezelésre szorulnak, kilenc személy súlyos, életveszélyes állapotban van. A halálos áldozatok temetésének napjára az olasz kormányzat nemzeti gyásznapot hirdetett.
Szükségállapotot hirdettek
Szerdán az olasz miniszterelnök tizenkét hónapos szükségállapotot rendelt el Liguria régióra. Giuseppe Conte azt is bejelentette, hogy 5 millió eurós gyorssegélyt adnak az országrésznek a központi költségvetésből – olvasható a BBC-n.
Az ügyben nyomozás indul, melynek során elsősorban az 51 éve épült híd karbantartását és terveit vizsgálják majd. A genovai főügyész Francesco Cozzi szerint egyértelmű, hogy nem “véletlen baleset” történt, de egyelőre nem tudja, hogy terhel-e bárkit törvényes felelősség a tragédia miatt.
Danilo Toninelli olasz közlekedési miniszter ugyanakkor arról számolt be, hogy már folyamatban volt egy 20 millió eurós (6,5 milliárd forint) pályázati kiírás arra, hogy jelentős biztonsági fejlesztéseket végezzenek a hídon. A Facebookon közzétett bejegyzésében a híd fenntartóinak lemondását követelte, továbbá kezdeményezte, hogy a közútkezelőt fosszák meg koncessziós jogától.
A kormánypárt pazarlónak találta a költséges infrastruktúra-ellenőrzési beruházást
Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) nevű kormánypárt vezetője ugyancsak az ASPI-t tette felelőssé a tragédia miatt, Matteo Salvini olasz belügyminiszter pedig szintén a cég engedélyeinek megvonását indítványozta.
Az ASPI közleményében kiemelte: a híd karbantartási programját a rendszeres ellenőrzések alapján határozták meg, és ezt a közlekedési minisztérium is jóváhagyta.
Az olasz állami rádió jelentése szerint az Öt Csillag Mozgalom képviselői 2013-ban megkérdőjelezték egy nagyszabású és költséges infrastruktúra-ellenőrzési program szükségességét, pazarlónak tartva az intézkedést. A keddi tragédia után azonban az erre vonatkozó bejegyzést eltávolították a párt weboldaláról.
Az sem vet jó fényt az Öt Csillag Mozgalomra, hogy egyik tanácsnoka még 2012-ben kikelt Giovanni Calvini, a helyi gyáriparosok szövetségének vezetője ellen – olvasható a The Huffington Post olasz nyelvű kiadásának cikkében. Calvini az Il Secolo XIX című lapnak adott interjúban akkor azt mondta: “Amikor tíz év múlva a Morandi-híd összeomlik, és órákat kell majd ácsorognunk a dugóban, emlékezni fogunk azok neveire, akik nemet mondtak (a La Grondának nevezett, nagy költségvetésű elkerülő úthálózat megépítésére – a szerk.).”
A túlélők is megszólaltak
Mintegy 45 métert zuhant az autójában a 33 éves Davide Capello, az amatőr Legino csapatában focizó kapus, aki csodával határos módon túlélte a katasztrófát. A kocsi több tonna törmelék közé ékelődött be.
Éppen átkeltem a hídon, fogalmam sincs, hogyan menekültem meg. Egy morajló hangot hallottam, aztán az út elindult lefelé én pedig vele együtt. Teljesen eszméletemnél voltam, telefonáltam a tűzoltóknak, majd a családomnak. Csoda, ami velem történt – nyilatkozta a férfi a kórházban.
Nem ő volt az egyetlen, egy középkorú férfi éppen a viadukt alatt állt a teherautójával, amikor az leszakadt. Ő azt mondta, egy zuhanó tömb miatt 10 métert repült és nekivágódott egy falnak. A válla és a csípője sérült meg.
Valószínűleg a világ legszerencsésebb sofőrje is a helyszínen volt: autója a leszakadt autópálya-szakasz közvetlen közelében állt meg. Ha csak egy kicsivel előrébb lett volna, mikor megtörtént a tragédia, ő is a mélybe zuhant volna. A kamionos szerencséje az volt, hogy ezen az autópályaszakaszon elég nagy a forgalom, így csak nagyon lassan lehetett haladni. A szerencsétlenség után a kamionost kórházba szállították kivizsgálásra, majd a hatóságoknak is elmondta, amit látott. Az úton hagyott kamiont azóta elszállították a hídról.
Talán az egyetlen szerencse, hogy a legtöbben most vannak szabadságon – mondta az RTL Híradónknak egy Olaszországban élő magyar férfi, aki nap, mint nap közlekedik azon a hídon. A férfinek, aki megrökönyödve hallgatta a híreket, most hatalmas szerencséje volt, mivel a főnöke felhívta, hogy amiért minden kollégája szabadságon van, neki sem kell bemennie dolgozni.
Több együttes hatás kellett
Sitku László, a Hidászokért Egyesület elnöke szerint egy ilyen tragédiához több tényező együttes hatása vezet, elképzelhető, hogy egy helyre koncentrálódott a lezúduló víz és ott kimosta az altalajt, hiszen már az átadás után is jelezték, hogy a híd megsüllyedt.
Még 10-20 ember tűnhetett el
A balesetben a legfrissebb adatok szerint 39 ember halt meg. Sonia Noci, a genovai tűzoltóság szóvivője elmondta: addig folytatják a mentési munkálatokat, amíg minden eltűntként regisztrált embert meg nem találnak. Az eddig megtalált áldozatokon kívül még további tíz-húsz ember tűnhetett el, de nehéz megállapítani a tényleges számot, mert előfordulhat, hogy valakinek az eltűnését bejelentették családtagjai, de pusztán az is lehet, hogy nyaralni mentek, el is érték úti céljukat, de nem léptek kapcsolatba rokonaikkal. Hozzátette: sajnos elkerülhetetlen, hogy a veszteségmérleg tovább emelkedjen.