Lemondott Novák Katalin és Varga Judit is
Óriási vihart kavart az elmúlt napokban Magyarországon, hogy Novák Katalin a pápalátogatás alkalmából kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesének, aki az igazgató szexuáliserőszak-ügyét igyekezett eltussolni.
Ezzel kapcsolatban két tüntetést is szerveztek a fővárosban péntek délutánra, melynek során az államfő kegyelmi döntése ellen tiltakoztak.
Novák Katalin a dohai vizes világbajnokság vendége volt Katarban már csütörtök óta, és vasárnap tért volna csak haza. Azonban szombaton kora délután, útját megszakítva visszaérkezett Budapestre.
Délután fél hatkor jelentkezett be a köztársasági elnök már az MTVA közvetítése során, amikor bejelentette lemondását is.
Novák Katalin beismerte, hogy hibázott a döntése során, amikor felmentette K. Endrét.
“Magyar emberként azt várnám a köztársasági elnöktől, hogy ne hibázzon. Ha mégis, akkor nézzen szembe azokkal, akiknek elszámolással tartozik, és vállaljon felelősséget. Akár azzal, hogy lemond a köztársasági elnöki tisztségről. Bocsánatot kérek azoktól, akiket megbántottam, és minden olyan áldozattól, aki úgy érezhette, nem állok ki mellette”.
A gyerekek és a családok védelme mellett voltam, vagyok és leszek. Államfőként ma utoljára szólok önökhöz. Lemondok a köztársasági elnöki tisztségről
– jelentette ki Novák Katalin.
Mindenkitől elnézést kért az üggyel kapcsolatban, de mint kifejtette, ezzel a hibával már nem tudta volna folytatni köztársasági elnökként.
Lemondott Varga Judit is
A korábbi igazságügyi miniszter visszavonul a közélettől, lemond országgyűlési képviselői mandátumáról és az EP-lista vezetéséről is. A politikus a döntését a Facebook-oldalán jelentette be szombaton arra reagálva, hogy Novák Katalin köztársasági elnök lemondott megbízatásáról.
Varga Judit azt írta, a rendszerváltoztatás óta az elnök egyéni kegyelmi döntésének érvényességéhez az igazságügyi miniszter ellenjegyzése szükséges.
Én folytattam azt a több mint 25 éves gyakorlatot, miszerint az igazságügyi miniszter tudomásul veszi az elnök kegyelmi döntését
– fogalmazott a politikus. Hozzátette, az elnök döntésének ellenjegyzéséért a politikai felelősséget vállalja.
A rendszerváltás óta már a második, Fidesz által támogatott köztársasági elnök mondott le
Schmitt Pál plágiumügyét a hvg.hu 2012. január 11-én hozta nyilvánosságra. Schmitt ebben az időben Magyarország hivatalban lévő köztársasági elnöke volt, aki az 1992-es doktori disszertációját több külföldi diplomamunkából válogatta össze.
A botrány kipattanása után még közel három hónapig töltötte be a köztársasági elnöki pozíciót, mire hajlandó volt lemondani.