Lakásra spórol a magyar fiatalok többsége, Európa többi országában inkább utazásra
Elsősorban saját lakásra gyűjtenek az egyre inkább takarékoskodónak bizonyuló fiatalok Magyarországon, európai viszonylatban viszont az utazás áll az első, a lakás pedig az utolsó helyen – olvasható a Magyar Hírlapban.
A lap az Intrum Justitia Európai Fogyasztói Fizetési Jelentéseinek eredményei alapján hétfői számában arról ír, hogy a magyar fiatalok 51 százaléka havi rendszerességgel tesz félre, 38 százalékuk saját otthonra. Így teljesen mások az itthoni preferenciák, mint Európa más országaiban,
A piacvezető cég reprezentatív kutatásában 21 ország több mint 21 ezer megkérdezettje vett részt, köztük több mint ezer magyar.
A magyar fiataloknak kiemelten fontos, hogy havi szinten tudjanak félretenni valamilyen összeget. A korcsoport 30%-a számolt be arról, hogy előfordult olyan eset, amikor rossz pénzügyi helyzete miatt vissza kellett költöznie szüleihez.
Magyarországon a 18-34 év közötti, dolgozó fiatalok 43,9%-a lakik egy háztartásban szüleivel. 2012 óta folyamatosan növekszik a számuk. Az arány ugyan meghaladja az EU átlagát (35,7%), de számos, jobb gazdasági teljesítményű európai országban is hasonló vagy magasabb a mutató, mint Magyarországon. Németországban, Luxemburgban, Svájcban tízből négy, az Egyesült Királyságban és Ausztriában közel minden második fiatal marad a családi otthonban egészen a harmincas évei elejéig. Ennek részben anyagi okai vannak, másrészt a fiataloknak valószínűleg kényelmesek a „mamahotel” nyújtotta – ingyenes – szolgáltatások.
A megkérdezett hazai fiatalok elsősorban készpénzben tartják spórolt pénzüket, a második legnépszerűbb megtakarítási forma a megtakarítási számla, amivel a fiatalok fele rendelkezik. Amíg Európa-szerte sokan fektetnek részvényekbe, addig Magyarországon ez az arány mindössze hat százalék. S csupán feleannyi magyar fiatal rendelkezik hitelkártyával, mint az Európa más országaiban az azonos (18-34) korcsoportba tartozók.
Forrás: MTI, Forbes
Címlapfotó: Thinkstock