Kormányzati negyeddé alakulhat a Budai Vár
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter közleménye szerint három épületet is újra felépítenek a Budai Várban: a Dísz téren az egykori Külügyminisztériumot, a Szent György téri Honvéd Főparancsnokságot, valamint József főherceg (vagy Teleki) palotáját – írja a hvg.hu.
A három ingatlan közül kettő teljesen megsemmisült, a Honvéd főparancsnokság esetében pedig az időre bízták a bontást, és a mai napig áll az épület egy részlete. A Külügyminisztérium és a palota teljesen eltűnt, előbbi helyén vásár, utóbbi helyén lezárt romterület van.
Az érintett épületek nemcsak a világháborúnak köszönhetik a végzetüket, hanem az 1945 után történő elbontásoknak is, amit főleg az épületek a várnegyed barokk léptékéhez viszonyított túl nagy mérete indokolt, plusz a magyar műemlékes szakma értéktelennek tartotta a historizáló századfordulós építészetet. A kortárs épületekkel való pótlást egyébként sokan támogatnák, erről viszont a lap szerint Orbán Viktor hallani sem akar.
A Vár 1956-ban kapott tudományos, kulturális funkciót, de úgy tűnik, a miniszterelnök visszatérne az eredeti állapotokhoz, és újra kormányzati negyeddé alakítaná a területet. Habár a három tervezett épület új funkciójáról még nem nyilatkozott a kormány, hvg.hu értesülése szerint államigazgatási szerepet kapnának.
Korábban döntés született arról, hogy az MTA Úri és Országház utcai tömbjét átveszi a Belügyminisztérium, a Magyarság Házának épületébe a Pénzügyminisztérium kerül. Az is biztos, hogy az OSZK is kiköltözik, de az még kérdés, mi kerül a helyére. Érdekes adalék egyébként, hogy a háború előtt felépített légoltalmi folyosók felújításával több épület összeköthető lenne alagúttal.