Kormányinfó: Szeptemberre üzemanyaghiány lehet
Szokatlan időpontra, péntek reggel kilencre hirdettek kormányzati tájékoztatót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Vitályos Eszter kormányszóvivő és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter jelenlétével.
Bóka az európai uniós elnökség aktualitásáról ad tájékoztatást, előtte Gulyás Gergely a csütörtöki kormányülés fejleményeiről számol be.
Szeptemberben üzemanyaghiány is lehet
Gulyás Gergely elmondta, a kormány tegnap a háborúról és annak következményeiről tárgyalt. Most újabb nehézséggel szembesültek,
ez annak következménye, hogy Ukrajna teljesen érthetetlen módon a kőolaj szállítás leállításával zsarolja Magyarországot és Szlovákiát
– fogalmazott. Gulyás szerint Ukrajna azt a két országot zsarolja, amelyek következetesen kiállnak a béketárgyalások és a tűzszünet mellett, Ukrajna a békepárti álláspont miatt zsarolja Magyarországot és Szlovákiát. Elmondta, mindez ellentétes az EU-s megállapodásokkal.
Hozzátette, ha a helyzet nem oldódik meg, üzemanyaghiány lehet, nem azonnal, de szeptemberig megoldásra van szükség. Ukrajna az áramfogyasztása 40 százalékát Magyarországról szerzi be, Magyarország nem akarja visszazsarolni Ukrajnát, de
az nem járja, hogy ők bennünket zsarolnak
– jelentette ki. Magyarország ezért kérte fel az Európai Bizottságot, hogy lássa el a szerződéses közvetítő szerepét.
Konzultációt kérnek az Európai Bizottságnál
Ezután Bóka János arról beszélt, Ukrajna megsértette az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodást, így a tagállamoknak jogukban áll konzultációt kezdeményezni az Európai Bizottságnál, melynek három napja van megkezdeni a tárgyalásokat. Amennyiben ez nem vezet eredményre, a miniszter szerint több válaszlépésre van lehetőség. A kormány azt is vizsgálja, hogy sért-e az ukrán döntés további szabályokat.
“Gyalázat” az EB ítélete
Gulyás Gergely szerint “gyalázat” és “vérlázító” az EB döntése, hogy elítélte Magyarországot a migráció ügyében. Magyarország uniós határt védett úgy, hogy erre az EU-tól támogatást nem kapott.
A miniszter szerint Magyarország úgy védte meg az uniós határt, hogy közben ahhoz érdemi támogatást az EU-tól nem kapott. A magyar kormány szeretne az Európai Bizottsággal megállapodni, de ha Brüsszel megnyitná a határokat,
akkor a migránsok Ausztria és Németország irányába fognak elindulni.
Bóka János: A soros elnökség első szakasza lezárult
Bóka János ezt követően a soros elnökséggel kapcsolatos fejleményeket illetően elmondta, az elnökség első szakasza lezárult. Az eredményekről közölte, állandó munkacsoporttá tették a védelmiipari munkacsoportot, valamint közös elvi megállapodásra jutottak a 2025-ös EU-s költségvetésről.
Ígérete szerint ősszel is ilyen lendülettel folytatják, a tervek szerint a november 8-i informális tanácsülésen fogadják majd el az európai versenyképességi paktumot.
A speciális adózók is kaphatnak családtámogatási kedvezményt
A csütörtöki kormányülésen a családtámogatásokról is szó esett, amelyről Vitályos Eszter tájékoztatott. A kormány azt szeretné, ha a speciális adóformákat választó vállalkozók előtt is megnyílna a lehetőség a támogatások igénybevételére. Jelenleg nem tekinthető a teljes bevételük jövedelemnek, ezen fognak változtatni úgy, hogy bevételük legalább 50%-át számíthassák be jövedelemként, továbbá az igényléshez csak egy év társadalombiztosítási jogviszony lesz szükséges.
Vitályos Eszter szerint a pedagógusképzés a második legnépszerűbb
Vitályos a magyar felsőoktatást méltatta, szerinte növelték az egyetemek vonzerejét, négyből három diákot felvettek, tízből nyolcat állami ösztöndíjas helyre, nőtt a mesterképzésben felvettek létszáma is. A pedagógusképzés volt a második legnépszerűbb – jelentette ki, és hozzátette, többen vágynak természettudományos tanári pályára.
Elmondta még, akiknek kérdései vannak a pontszámítással kapcsolatban, azoknak az Oktatási Hivatalt kell keresniük az ügyben.
“Nem logikátlan” a felvetés, hogy Ukrajna egyeztethetett az EU-val, mielőtt leállították a tranzitot
Az EU-n belül nem érhet két országot semmilyen joghátrány, mert a béke mellett áll ki és azonnali fegyverszünetet sürget
– ezt válaszolta Gulyás Gergely az első kérdésre az olajhelyzetről. Gulyás elmondta, a felhalmozott tartalékok szintje magas, a jelenlegi helyzet csak a ezért nem eredményez akut ellátási problémákat.
Az EU álláspontját Ukrajnával kapcsolatban “sajátos Stockholm-szindrómának” nevezte, és felvetette annak lehetőségét is, hogy Kijevben egy brüsszeli egyeztetést követően zárták le a tranzitot.
Azt nem állítom, hogy a felvetés logikátlan
– fogalmazott.
Az olajszállítás lehetőségei
Gulyás Gergely a kérdésre válaszolva három lehetőséget sorolt fel, amelyek a kőolajstop után következhetnek. Vagy Ukrajna belátja, hogy nem zárhatja le a tranzitot két EU-s ország előtt, vagy az EB segít a megállapodásban, vagy pedig jogi kiskaput kell keresni.
Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy Ukrajna állítsa helyre a helyzetet, hogy mi is hozzáférhessünk az orosz olajhoz.
Gulyás Gergely véleménye Radnai Márkról
Mások ilyen kijelentések miatt szoktak a közéletből távozni, ő ezzel lépett be
– kommentálta Gulyás Gergely, hogy Radnai Márk, a Tisza Párt alelnöke újságírókat fenyegetett ujjuk eltörésével.
Vagy fizetünk, vagy levonják
A migrációs politika miatt kirótt napi egymillió euró, plusz kétszázmillió eurós bírságot kifizetik-e, tették fel a kérdést, mire Gulyás Gergely elmondta, a jogi helyzet világos, és vagy fizetünk, vagy levonják.
A felszólítás már megérkezett a kormányhoz, és mivel a határidő szeptemberben jár le, még nem reagáltak. Mindazonáltal Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy az ítéletnek ne tegyen eleget.
Majd hozzátette, valakinek ezt ki is kell fizetnie, és a különadókat emlegette, amelyek sorsa alakulhatott volna másképpen is, ha másként dönt az EU – vélekedett.
Az ukrán döntésnek hatása lesz a csatlakozásra
Bóka János szerint az EU-csatlakozás folyamatának objektívnek kell lennie. Míg Ukrajna az európai közösség tagja akar lenni, a jelenleg rá vonatkozó szabályoknak sem felel meg, melyre példa a Lukoil-döntés.
Egy ilyen döntésnek óhatatlanul a csatlakozási folyamatra is hatása lesz.
Kínai hitel: a kormány örül, hogy “több lábon tudnak állni”
Gulyás Gergely arról, hogy mire fogják költeni a kínai bankoktól áprilisban felvett egymilliárd eurós hitelt, nem beszélt, a Pénzügyminiszériumot jelölte meg a bővebb tájékoztatás forrásaként. Annyit mondott, örülnek annak, hogy „több lábon tudnak állni”.
A légitársaságok addig folytatják a “pofátlanságot”, amíg nem kapnak 50-100 milliós bírságokat
Tucatnál is több fogyasztóvédelmi eljárás van folyamatban a légitársaságok ellen – árulta el Gulyás Gergely. A fogyasztókat ért sérelem egyértelmű, a több órás, vagy akár egy napos késések nincsenek rendben. Gulyás szerint a légitársaságok addig folytatják majd ezt a gyakorlatot, amíg nem kapnak 50-100 millió forintos bírságokat.
Kórházi klímaügy: természetes, hogy halasztják a nem akkut műtéteket
A hőség miatt természetes és mindennapos, hogy a nem sürgős műtéteket elhalasztják – véli Gulyás Gergely, aki szerint az elmaradó műtétek aránya az 1%-ot sem érte el.
A miniszter úgy gondolja, az elromlott klímákat gyorsan meg kell javítani, és a kórházi rendszerek speciálisak, hogy kizárják a fertőzésveszélyt. 38-40 fokos melegre nincs felkészülve a magyar hálózat, legfeljebb 26-28 fokra tudnák hűteni a kórtermeket, ami még mindig sok – mondta el.
Hozzátette, akkut műtétek elmaradására nem került sor.
Címlapkép: MTI/Máthé Zoltán