Gulyás Gergely ismertette a gyermekek után járó szja-kedvezmény megduplázásának menetét
A kormány legfrissebb döntéseiről a megszokottól eltérő időpontban, szerdán tart Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő sajtótájékoztatót. Gulyás bejelentette:
az “új gazdaságpolitika” legfontosabb pilléreiről nemzeti konzultációt indít.
Elmondta, az új gazdaságpolitikához új eszközök szükségesek, és nem engedik, hogy ezekről Brüsszelben döntsenek, ezért kérik ki a magyar választók véleményét a kérdésekről. Hangsúlyozta a magyar gazdaság szilárd alapját továbbra is a munkaalpú gazdaság kell, hogy jelentse, és ezen a területen Magyarország kiemelkedően jól teljesít. Amire a legjobban kell koncentrálni, az a növekedés, amelynek alapfeltétele a gazdasági semlegességre való törekvés – mondta a miniszter
Ezt követően Gulyás ismertette a költségvetés előkészítéseként a kormány által kedden elfogadott gazdasági akciótervet, amely azt is szolgálja, hogy a magyar gazdaság növekedése a következő években 3-6% közé kerüljön. A kormány célja az továbbá, hogy ez a növekedés a társadalom lehető legszélesebb rétegeit érintse, különösen a családokat, valamint a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat. A gazdaságpolitikai akcióterv három pilléren nyugszik:
- a jövedelmek vásárlóerejének növelése,
- megfizethető lakhatás biztosítása,
- Demján Sándor- program, amelynek célja a kis- és közepes vállalkozások méretének a megduplázása.
A három pillér összesen 21 intézkedést tartalmaz.
Jövedelmek vásárlóereje
Ennek növelését három elemmel kívánják támogatni:
- lehetőleg 3 éves bérmegállapodás megkötése a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletekkel, ami lehetővé teszi a minimálbér és a garantált bérminimum emelését,
- munkáshitelprogramot indítása,
- a gyermekek után járó szja-kedvezmény megduplázása.
Első alkalommal 2025. július 1-jével 50%-kal fog nőni a kedvezmény, további 50%-kal pedig 2026. januás eljevél.
Megfizethető lakhatás
A kormány a magánszálláshely-szolgáltatás (Airbnb) szigorítását tervezi, de ezzel kapcsolatban nincs még konkrét döntés – mondta Gulyás Gergely. Hozzátette: meg kell vizsgálni, milyen mértékben járult hozzá az Airbnb a lakbérek – különösen Budapesten tapasztalt – robbanásszerű növekedéséhez.
A lakásbérleti díjakat és szerződési feltételeket is megvizsgálják.
Bővíteni fogják a kollégiumi férőhelyeket, elsősorban a felsőoktatási hallgatók számára.
Országosan fiataloknak szóló lakásprogramot hirdetnek meg.
Vidéki otthonfelújítási programot indítanak. Lehetővé teszik a SZÉP-kártyára érkező juttatások 50%-nak átmeneti, lakásfelújításra való felhasználását, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások önkéntes döntésen alapuló átmeneti, lakáscélú felhasználását. A munkáltató által adható lakhatási támogatásra adókedvezményt adnak.
Az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó, eddig is létező, kedvezményes, 5%-os Áfa-kulcsot legalább 2026 végéig fenntartják.
5%-os, önkéntesen vállalt lakáshitel-kamatplafont vezetnek be a bankokkal együttműködve.
Demján-program
A Demján Sándor-program keretében a kis- és közepes vállakozások számára tökefinanszírozási programot és beruházásélénkítő támogatási programot indítanak, a digitalizásiót forrásokkal is segítik.
A Széchenyi-kártya program beruházási típusú hiteltermékei esetében az éves kamatot 3,5%-ra csökkentik, az Exim Bank exportösztönző hitelprogramját ujraindítják, szintén az Exim bank és a Nemzeti Tőkeholding együttműködésével kifektetési programot indítanak.
A hazai kis- és közepes vállalkozásokat érintő európai uniós kifizetéseket felgyorsítják, adminisztrációs költségeiket pedig csökkentik: így például a kötelező könyvvizsgálat alól mentesülni fognak a kis- és közepes vállalkozások – sorolta fel Gulyás Gergely a gazdasági akcióterv tervezett intézkedéseit.
Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd