Kórházba kerülhetnek a gyerekek a fürdőszobai játékok miatt
A Svájci Víztudományi és Technológiai Szövetségi Intézet, a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) és az Illinoisi Egyetem közös kutatása során fürdőzős játékokat vizsgáltak, többek között a híres gumikacsát. A nem túl biztató eredményeiket a Biofilms and Microbiomes című folyóiratban publikálták, írja a hvg.hu. A vizsgálat a svájci kormány által finanszírozott, háztartási tárgyakat tanulmányozó nagyobb volumenű kutatás keretében történt.
A mikrobiológusok meglepően sok, négyzetcentiméterenként akár 75 millió sejtet, és sokféle baktériumot, valamint gombát találtak a gumikacsákban. Az ötféle műanyag kacsa esetében négynél bukkantak Legionella, illetve Pseudomonas aeruginosa baktériumra, amit a játékok belsejében felgyülemlő zavaros folyadékból mutattak ki. A P. aeruginosa gyakran okoz “kórházi ellátást igénylő fertőzést”.
“Óriási különbségeket állapítottunk meg a különböző fürdőjátékok között” – magyarázta Lisa Neu, vezető mikrobiológus, hozzátéve, hogy ennek egyik oka a játékok eltérő anyaga volt.
A műanyagjátékokban lévő gyenge minőségű polimerek remek tápanyagokat szolgáltatnak a baktériumok számára. A testnedvek, például a vizelet és az izzadság, valamint a szennyező anyagok, de még a szappan is olyan mikroorganizmusokat és tápanyagokat juttat az egyébként ártalmatlan csapvízbe, amelyben roppant jól érzik magukat a baktériumok.
Habár bizonyos mennyiségű mikroba erősítheti a gyerekek immunrendszerét, ugyanakkor szem-, fül- és bélfertőzéseket is eredményezhetnek a baktériumok. Megbetegedés leginkább akkor fordulhat elő, ha a gyermek az arcába fröcsköli a játékokban összegyűlt vizet.
A kutatók úgy vélik, hogy jobb minőségű műanyagok használatával megelőzhető lenne a nem kívánt mikroorganizmusok elszaporodása. A svájci kormány egyelőre nem tett lépéseket ennek ügyében.
Címlapkép: Thinkstock