Könnyen lehet, hogy betiltják a lángost
Pár napja írtuk meg, hogy végveszélybe kerülhet egy tervezett uniós szabály miatt a török gyorsétel, a döner, mivel az Európai Parlament (EP) környezetvédelmi bizottsága kezdeményezte, hogy az egészségi kockázatok miatt tiltsák meg a foszfát használatát a dönerhús-gyártásban.
Kiderült, hogy az EU korlátozná a különböző élelmiszerek akrilamid tartalmát is, az ügy már az Európai Parlament előtt hever – írja a Ripost. A rákkeltő anyag elsősorban a magas hőfokon, bő olajban sütött termékekben fordul elő.
Mivel az akrilamid 120 fok feletti sütéskor keletkezik, a 2018 tavaszától alkalmazni kíván EU-s irányelv szerint például lángos sem kerülhet majd a tányérunkra a jövőben, mivel azt minél forróbb, 180-200 fokos, bő olajban kell hirtelen kisütni.
Ennek oka, hogy így érhetjük el, hogy a tészta kérget kapjon és ne tudjon a belsejébe felszívódni a zsiradék. Ha ennél alacsonyabb, hidegebb olajba tesszük a tésztát, lassabban készül el a lángos és megszívja magát, tocsogni fog – nyilatkozta a Ripost-nak Tatai Róbert, a TV2 Séfek séfe első szériájának győztese.
Persze a lángos mellett egy sor másik étel is áldozatául eshet az uniós irányelvnek: a rántott hús, a fasírozott, a rántott gomba és a rántott karfiol, vagy a fánk, a köretek közül pedig a sült krumpli.
Forrás: Ripost
Fotó: MTI/Kallos Bea