Két kislánnyal fürdött és aludt a nevelő a gyermekotthonban, az igazgatót később mégis kitüntették
Rendszeresen két kislánnyal fürdött és aludt a fővárosi Cseppkő Gyermekotthon egyik nevelője, írja a Népszava nyomán a 24.hu. A nevelőről már 2011-ben jelentés készült, de fegyelmi eljárás nem indult ellene. Később a gyermekotthon vezetőjét fideszes javaslatra kitüntették. Ugyanabban a Bárczy István-díjban részesült, mint a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon pedofíliáért elítélt vezetője, Vásárhelyi János.
Bűncselekmény hiányában lezárták a nyomozást
Rendszeresen hazavitt két kislányt a nevelő, akikkel együtt aludt, ölbe vette és időnként szájon csókolta őket – derült ki egy jelentésből a budapesti Cseppkő Gyermekotthonban, még 2011 februárjában. A külső szakértők által elkészített dokumentumban szerepel olyan eset is, hogy a nevelő együtt fürdött a kislányokkal.
A Népszava közérdekű adatigényléssel jutott a jelentéshez más, az esethez kapcsolódó dokumentációval együtt. Az adatokból kiderült, hogy a jelentés ellenére nem indult eljárás a nevelő ellen: bűncselekmény hiányában a nyomozást lezárták, a dolgozó pedig közös megegyezéssel távozott a gyermekotthonból. Így tehát a volt nevelőnek nincs priusza, bárhol dolgozhat.
Az igazgatót kitüntették
A gyermekotthon igazgatóját 2021-ben Láng Zsolt fideszes frakcióvezető terjesztette elő Bárczy István-díjra. “Szociális, gyermekvédelmi területen a gyermekek érdekeit szem előtt tartva végzi munkáját. Mottója: családi nevelést pótló gondoskodásban részesíteni a hozzájuk kerülőket. Herczeg Krisztián munkáját az alaposság, az odaadás és felkészültség jellemzi“, írta az igazgatóról Láng.
A Népszava a fővárosi önkormányzatot is megkérdezte az esetről.
A válaszból kiderült, hogy “az akkor már nem fővárosi önkormányzati fenntartásban lévő Cseppkő Gyermekotthon igazgatójának kitüntetését a fővárosi díjakról szóló rendeletben foglalt kritériumoknak és előírásoknak megfelelően Karácsony Gergely írta alá, lévén a Covid miatti veszélyhelyzet alatt a közgyűlés nem ülésezett“.
Korábban Láng kapott Dr. Populás Antal-díjat Herczegtől, mivel “bizonyította az otthonhoz és annak lakóihoz, nevelőihez való pozitív hozzáállását”.
Tragédiák tették szükségessé a nyomozást
A nevelő kihágásait dokumentáló jelentés egy külső szakértők bevonásával történt vizsgálat során született, amit a gyermekotthonban történt sorozatos tragédiák tettek szükségessé. 2010 novemberében egy szekrény borult egy felügyelet nélkül hagyott hároméves gyerekre, aki néhány hónappal korábban került az otthon gondozásába. A gyermek súlyos sérüléseket szenvedett, nem tudták megmenteni az életét. Ugyanebben a hónapban az otthon egy 13 éves lakójának holttestét találták meg a Millenáris Parkban. A halálát nagy valószínűséggel túladagolás okozta.
Néhány hónappal később derült ki, hogy az egyik nevelő rendszeresen hazaviszi a két kislányt az otthonból. “Akkor már legalább egy éve folyt ez titokban” – ismerte el Csókay László, a Fővárosi Önkormányzat ifjúságvédelmi osztályvezetője az akkori Indexnek (a jelentést akkoriban nem tették közzé). Arra a kérdésre, hogy miképpen folyhatott ez ilyen sokáig titokban, azt válaszolta: “a férfi csoportvezető, tehát egyfajta főnök volt, és a hierarchiában alatta állók nem kérdőjelezték meg a cselekedeteit”.
A Népszava közérdekű adatigényléssel kérte ki a 2011-es jelentést, amelynek készítői rögzítették, hogy az intézmény különféle módon hátráltatta a vizsgálatot. 2016-ban az OPCAT (kínzás elleni ENSZ-egyezmény) nemzeti megelőző mechanizmusa keretében ismét vizsgálódott az ombudsman. Herczeg Krisztián a jelentés készítői szerint nem volt együttműködő, a gyerekeket például elvitték “játszóterezni” a vizsgálat idején, hogy a szakemberek ne beszélhessenek velük. Herczeg nem fogadta el a jelentésbe foglaltakat, azokat “túl szubjektívnek” találta.
Borítókép: Egy kislány a Cseppkő Gyermekotthon színháztermében 2014. szeptember 12-én. Fotó: Bruzák Noémi / MTI