Kiderült, mennyire szegények a magyarok a többi uniós ország lakosaihoz képest
Az Eurostat elkészítette az uniós tagállamok 2017-es szegénységi adatainak összehasonlítását, amelyből kiderült, hogy a magyar népesség legveszélyeztetebb csoportja a gyerekeké, és a legjobb helyzetben pedig az idősek vannak – írja a hvg.hu. Különösen aggasztó, hogy míg az Európai Unió más országaiban a munka szinte biztosan megóv a szegénységtől, nálunk a dolgozók körében is igen rosszak az adatok.
Minden negyedik magyar szegény
A magyar társadalom egészét tekintve az emberek 25,6 százalékát fenyegeti a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség, ami a nyolcadik legrosszabb adat az unióban, és a kelet-európai országokon kívül még Olaszországban és Spanyolországban mértek kedvezőtlenebb adatokat a hazainál.
A nők helyzete picikét rosszabb, mint a férfiaké: míg a nők 26,1, százaléka veszélyeztetett, addig a férfiaknak 25,0 százaléka. Ebben a tekintetben a magyar nők a 9. legrosszabb helyre, a férfiak pedig a 7. legrosszabb helyre kerültek.
A gyerekszegénység mutatja a legsúlyosabb képet: a gyeremekek 31,6 százalékát fenyegeti szegénység, amiben csak Olaszország, Görögország, Bulgária és Románia teljesített rosszabbul. (A gyermekszegénység kapcsán korábban már beszámoltunk az EU Alapjogi Ügynökségének eredményeiről is, akik kicsit máshogy számolnak, mint az Eurostat, így az ő listájukon az olaszok is megelőztek minket.)
A legjobb helyzetben a 65 éven felüli magyar állampolgárok vannak: az időseknek csupán 16,8 százalékát érinti a szegénység. Ami már egész jól hangzik, de ez azért is alakulhatott így, mert a legszegényebbek gyakran meg se érik ezt a kort. Az uniós összehasonlításban a magyar időskorúak a 11. legjobb helyen állnak.
A munkanélküliség és a gyermek egyaránt szegénységi kockázatot jelent, de az is veszélyben van, aki dolgozik
A gyermekes háztartások 27,9 százaléka, a gyermektelen háztartásoknak pedig 23,1 százaléka szegény. Az előbbi a hatodik legrosszabb adat, az utóbbi viszont megegyezik az EU-s átlaggal.
Nálunk a munka sem segít elkerülni a szegénységet: ugyan a dolgozóknak csak 19 százalékát fenyegeti a szegénység, de ez az unió negyedik legrosszabb értéke, és csak a görögök, a bolgárok és a románok követnek minket. A legtöbb országban ugyanis az, aki dolgozik, szinte biztosan teljesen védett a szegénységtől.
Aki pedig nem dolgozik, annak szinte esélye sincs: a munkanélküliek 73,1 százalékát fenyegeti a szegénység, ami megintcsak az egyik legrosszabb uniós adat, csupán a bolgár és – érdekes módon – a német állástalanok helyzete nehezebb a magyarokénál.