Kiderült, kiknek a fizetése emelkedett a legjobban Magyarországon
Az elmúlt években a keresetek folyamatos növekedésével párhuzamosan a bérolló is szűkült, ugyanis arányaiban azokban a szektorokban nőttek a legjobban a keresetek, ahol az alacsonyabb jövedelműek dolgoznak – fejtette ki a Magyar Hírlapnak Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő a Központi Statisztikai Hivatal átlagos, egy főre jutó havi munkaerőköltséget összesítő statisztikáinak összegzése alapján.
Szaalai Piroska elmondta: 2016 júniusától és 2018 júniusáig az átlagkereset 25 százalékkal nőtt, amivel párhuzamosan a munkaerőköltség is emelkedett, de a járulékcsökkentésnek köszönhetően a béreknél kisebb mértékben.
A szakértő szerint a szakképzett munkaerő hiánya a legalacsonyabb jövedelmi kategóriákhoz közeli szektorokban is béremelkedést hozott, amelynek hátteráben többek között a garantált bérminimum jelentős növekedése áll, illetve az, hogy több szakképzett munkavállaló kap garantált bérminimumot, mint ahányan minimálbért keresnek.
Szalai Piroska közölte: az idei év első felében több mint tíz százalékkal emelkedtek a bérek, év végére akár bruttó 330 ezer forintra is nőhet az átlagkereset, és a következő években további növekedés valószínűsíthető.