Kiderült, mely szakma a legnagyobb és legalacsonyabb presztízsű az emberek szerint Magyarországon
Harmadik alkalommal vizsgálta a Központi Statisztikai Hivatal, hogy mit gondolnak az emberek a különböző foglalkozásokról. 43 ezer embert kértek meg, hogy értékeljék a szakmákat kereset, társadalmi hasznosság, hatalom, tudás és divatosság szerint.
A listákból kiderül, hogy a magas végzettséget igénylő, nagy felelősséggel járó, oktatással, államigazgatással és gyógyítással kapcsolatos munkák a legnagyobb presztízsűek. A lista alján a szexmunkások, utcaseprők, segédmunkások állnak. Érdekesség, hogy az alacsonyabb presztízsű szakmákban nagyobb volt az egyetértés, mint a magas presztízsűekben.
A listák átlaga szerint a kórházigazgatóké a leginkább kívánatos szakma mindenféle szempontból, de több orvosi munka is a felsorolás elején áll.
Az első ötven helyen egy-két kivétellel csak olyan hivatások találhatók, melyekhez felsőfokú végzettség szükséges. Középmezőnybe kerültek például a politikusok, rendőrök és újságírók, a vége felé a könyvtárosok, focisták, buszsofőrök.
Bár a lista legvégén vannak a prostituáltak és a drogkereskedők is, ettől még az emberek úgy vélik, ezekkel a munkákkal jól lehet keresni. A luxusprostituáltak hat hellyel előrébb állnak, mint az utcai szexmunkások, megelőzve az utcaseprőket és a szórólaposztókat is.
Íme a lista:
1983-ban, 1988-ban készítettek hasonló felméréseket. Akkor az élvonalba a tanácselnökök és a párttitkárok, illetve szintén az orvosok tartoztak. A 88-as felmérés alapján feltehetőleg rendszerváltás előtti sajátosságként felértékelődött a papok, tanárok, újságírók szerepe, ekkor a tudás szerepe fontosabb lett, mint a hatalomé.
Forrás: Index, KSH