Kezdődik az iskola, és máris jön egy számla - nem kell befizetni
Ma már szinte az összes iskolában, sőt az óvodák egy részében is szednek már osztály, illetve csoportpénzt. Mindezek az év közben felmerülő költségek fedezésére hivatottak. Azt, hogy mennyire jogszerű ez, kevés szülő tudja.
Indul a tanév
Szeptember harmadika, hétfő: az ország összes tanintézményében becsöngettek ma reggel. Mire ide eljutottak a diákok, bizony már elég sokat kellett költeniük a szülőknek tanszerre, táskára, tankönyvre. De mielőtt mindez alábbhagyna, a suliban már az első szülői értekezleten szembe jön az újabb igény, az osztálypénz.
Van, ahol mindez legfeljebb havi szinten 500, 1000 forint, de akadnak fórumok, ahol bizony 5 ezer, sőt még 10 ezer forintról is beszámolnak a szülők. Ez utóbbi három iskolásnál már feszültséget tud okozni a háztartásban – írja a Pénzcentrum.hu.
Mire mehet általában a pénz?
Klasszikusan év végi kirándulásra, mikuláskor, farsangkor ajándékra. De az sem ritka, hogy valahol tisztasági csomagra gyűjtenek. Ráadásul nem mindenhol készpénz formájában, van ahol bankszámlára utaltatják, hiszen így sokaknak kényelmesebb is.
Bár, ahogy egy szülői fórumból kiderült, egy budapesti gimnáziumban nem aratott osztatlan sikert, hogy a félévenkénti tízezer forintból – természetesen egyebek mellett – vettek karácsonyra és év végén is ajándékokat a pedagógusoknak.
A jogi háttér
Keszei László, A Fővárosi Szülők Egyesülete a Gyermekekért (FŐSZEGY) elnöke tisztán fogalmazott ezzel kapcsolatban: “A törvényesen és etikusan működő állami fenntartású iskolában, kollégiumokban és az önkormányzati fenntartású óvodákban semmilyen pénzt nem lehet követelni, sem kérni a szülőktől”.
Keszei szerint a szülök akkor is fizetnek osztálypénzt (csoportpénzt), ha tiltott vagy az akár erejük feletti is, mivel több évtizedes hagyományról van szó. Egyértelművé teszi, hogy az intézményeknek a beszedett pénz után hivatalos elismervényt kellene adniuk, sőt azt a házipénztárakba is be kellene vezetniük.
Ezek sajnos gyakran elmaradnak, csak borítékok cserélnek gazdát. Ráadásul egyre többször már nem is pedagógus, hanem szülő végzi el a begyűjtést, ami egy tanintézmény területén belül szintén nem megengedett.
Keszei Sándor tapasztalatai alapján úgy véli, gyakran az okoz problémát, hogy a nemfizetőket megalázó módon figyelmeztetik, ha nem tudják havi rendszerességgel odaadni a megszavazott összeget. Éppen ezért a FŐSZEGY mindenkit arra buzdít, hogy ne fizessék be az osztálypénzt, csoportpénzt, és annak szedésétől is tartózkodjanak.
Amikor kiáll egy szülő
Egy hónapja posztolt egy édesanya, aki év közben megtagadta az osztálypénz fizetését, de ha valamire kellett, azt odaadta gyermekének, vigye be akkor. Elmondása szerint mindennek az lett a vége, hogy a tanárnő azzal fenyegetőzött, hogy nem viszi el a kislányt kirándulni.
Miután mindez kitette a Facebookra, rengeteg felháborodott hozzászólás érkezett posztjára, de java része nem mellette, hanem az iskola pártján állt.
Minden az óvodákban kezdődik
A Pénzcentrum.hu hoz is egy példát, egy pesti intézményt, ahol ez 6000 forint, de teljes nevelési évre. 14 gyerek így összesen 84 ezer forinttal járul hozzá a kiadásokhoz, amelyből jó pár dolgot fizetnek. Így az előadókat, bohócokat, sőt kis ajándékokat a különböző ünnepeken, valamint anyák napi virágokat, de még az óvónőknek szánt év végi meglepetéseket is.
Bár a lapnak nyilatkozó szülő mindennel elégedett, az ő is furcsállta, hogy az ovis csoport Facebook felületén van egy rögzített poszt, amelyben minden gyerek neve mellett ott van, mennyi pénz fizettek be eddig ebből a 6000 forintból.