Kétértelmű üzenet az orosz külügytől az EU és a NATO tagországainak
Kétértelmű üzenet az orosz külügytől az EU és a NATO tagországainak
Az orosz külügyminisztérium a Twitteren szólította fel az Európai Unió és a NATO tagországait, hogy tartózkodjanak Ukrajna fegyverekkel való támogatásától. A kétértelmű bejegyzés szövegét Maria Szaharova külügyi szóvivő szájába adták. A szöveget itt találod.
Heves harcok dúlnak Kijevnél
Kijevi tisztviselők szerint a fővárosból kivezető utak közül több is veszélyesnek minősül ezekben az órákban a heves harcok miatt, írja a CNN. Mostanra minden második kijevi lakos elhagyta a várost, ahol kétmillióan maradtak még. (24.hu)
Novák pusztító vírusnak hívta az orosz támadást
A köztársasági elnöknek ma megválasztott Novák Katalin a voksolás előtt még jelöltként szólalhatott fel parlamentben. Beszédében élesen bírálta az oroszok támadását Ukrajna ellen. Novák felszólalását ez a cikk foglalta össze.
Nem történt előrelépés az orosz és az ukrán külügyminiszter tárgyalásán
Gyakorlatilag semmiben nem sikerült megállapodnia az orosz és az ukrán külügyminiszternek csütörtökön Törökországban. A nemzetközi híradások szerint Szergej Lavrov és Dmitro Kuleba találkozóján a fegyverszünetről és a mariupoli humanitárius folyosó kialakításáról sem tudtak megegyezni a felek. Részletek.
Oroszország kilép az Európa Tanácsból
Az orosz külügyminisztérium szerdán azt közölte, hogy a továbbiakban nem vesznek részt az Európa Tanácsban, a kontinens vezető emberi jogi szervezetében, amelyet a második világháború humanitárius botrányára válaszul alapítottak. Döntésüket ebben a cikkben magyarázzák.
Fehérorosz szakértők mennek a csernobili atomerőműhöz
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök szakértőket küldött az egykori csernobili atomerőmű áramellátásának helyreállítására – jelentette a BelTA fehérorosz állami hírügynökség csütörtökön. A cikk itt folytatódik.
Nagy-Britannia háborús bűnnek minősítette a mariupoli gyermekkórház elleni légicsapást
Az Egyesült Királyság fegyveres erőiért felelős minisztérium háborús bűnnek nevezte a délkelet-ukrajnai a mariupoli szülészeti klinika és egy gyermekosztály elleni szerdai orosz légitámadást. James Heappey a fegyveres erőkért felelős helyettes államtitkár a BBC-nek nyilatkozva „teljesen aljasnak” minősítette a támadást. Azt mondta, hogy akár célzott, akár válogatás nélküli támadásról van szó, mindkettő háborús bűnnek minősül. Hozzátette: a nemzetközi közösség felelőssége lesz a bizonyítékok összegyűjtése, rögzítése, hogy amikor eljön az ideje, a felelősöket nemzetközi büntetőeljárás alá vonják. (24.hu)
Volt olyan kisgyerek, aki látta az otthonuk összeomlását, ezért itt nem mert belépni egy házba
Megkezdődött a pszichés segítségnyújtás a menekülő felnőtteknek és gyerekeknek. Az érintettek folyamatos stresszben élnek, sokan alig pár napos traumákkal érkeztek Magyarországra. A Telex cikke.
Mi a helyzet valójában az ukrán szélsőjobbosokkal?
Az orosz propaganda szerint Ukrajnát nácik irányítják. Ez hazugság, az viszont igaz, hogy a hadsereg több egysége is szélsőjobboldali milíciaként indult. A témát a 444.hu dolgozta fel, itt.
Nagyon odavernek a szankciók Oroszországnak
Sosem látott gazdasági háború zajlik jelenleg Oroszország ellen, amely sokkhatás alá került a külföldi országok által foganatosított intézkedések miatt – idézi Dimitri Peszkov Kreml-szóvivőt a Portfolio.hu a RIA Novosztyi orosz hírportál tudósítása alapján. A szóvivő szerint sokkhatás alatt nyög az orosz gazdaság, aminek lesznek negatív következményei, de azokat igyekeznek mérsékelni. Ami most zajlik, az szerinte példátlan intézkedés Oroszországgal szemben. “Gazdasági háborút kezdtek az országunk ellen, ilyen még sosem volt. Nehéz bármit is jósolni ennek következményeivel kapcsolatosan” – fogalmazott a Kreml szóvivője. (24.hu)
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ugyanakkor szerdán kijelentette, hogy Oroszország meg fog bírkózni a Nyugat által kirótt szankciókkal, mert szerinte “Putyin elnök gondoskodik Oroszország gazdaságáról”. (24.hu)
Már a kínai gyártók sem szívesen szállítanak okostelefont az oroszoknak
Jelentős mértékben csökkentették az Oroszországba irányuló exportot Kína legnagyobb okostelefon-gyártói, köztük a Xiaomi, az Oppo és a Huawei – írja a HWSW a Financial Times riportjára hivatkozva. Bővebben.
Címlapkép: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP