Kásler: Soha nem tudunk annyit fizetni az ápolónőknek itthon, mint amennyit Németországban kereshetnek
Többek között az állami és magánegészségügy szétválasztásáról, az egészségügyi szakdolgozók béremeléséről, a kórházak adósságkonszolidációjáról és a hálapénz kiiktatásának nehézségeiről beszélt Kásler Miklós EMMI miniszter a Magyar Időknek.
Erős érdekek ütköznek össze
Az állami és magánegészségügy szétválasztásának tervezete előrehaladott állapotban van, de ezzel kapcsolatban erős érdekek ütköznek össze, amelyek nyilvánvalóan érdeksérelmeket és rendkívüli reakciókat fognak előidézni, de erre fel vannak készülve – mondta el Kásler a kormánypárti lapnak.
Szakdolgozói béremelés
Kásler szerint a szakdolgozók négy éven belüli 72 százalékos béremelésével céljuk az utánpótlás-növelés is, ugyanakkor ez csak egy intézkedés a sok közül. „Abból indulunk ki, hogy soha nem tudunk annyit fizetni az ápolónőknek itthon, mint amennyit Németországban kereshetnek, ugyanakkor a németek sem tudnak olyan magas bért adni, mint az amerikaiak. Ezt áthidalva a magyar kormány a lakhatás megkönnyítését is célul tűzte ki a béremelések mellett, mert ennek biztosan van visszatartó ereje, ahogy az ösztöndíjaknak is” – fogalmazott.
Speciális helyzetben az egészségügy
Át kell nézni a kórházak pénzügyi viszonyait, de nem úgy, mint egy gyárat vagy iskolát, hiszen az egészségügy egészen speciális helyzetben van – emelte ki. Ez két alapvető – ám sokszor nem szinkronban lévő – törvényszerűségből fakad: az egyik, hogy minden beteget el kell látni, ez számít prioritásnak. A másik viszont az, hogy nem vállalhat kötelezettséget az adott kórház olyan ellátásra, amelyre már nincs fedezet – mondta.
Még sokáig része lesz a rendszernek a hálapénz
A paraszolvenciát Kásler Miklós szerint úgy lehet kiiktatni, ha a béremelésekkel elérik azt a színvonalat, amikor nem lesz már szükség erre,
ez azonban nem néhány év munkája.
Ezzel kapcsolatosan a tárcavezető azt is hangsúlyozta, hogy a beteg és orvosa között bizalomra lenne szükség, amit a médiumok lejáratókampánya ellehetetlenít.