Karsai fellebbez a strasbourgi bíróság döntése ellen
Ítélet született Karsai Dániel alkotmányjogász beadványának ügyében; a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága csütörtökön okfejtésében 6:1 arányban nem találta a magánélethez való jog sérelmét indokoltnak.
Az ítélethirdetés után a halálos beteg alkotmányjogász csapata sajtótájékoztatót tartott a Katona József Színház előtermében, amelyen során arról nyilatkoztak, hogy miként reagálnak a meghozott döntésre – adott hírt róla a Telex.
Hiába figyelhető megy olyan trend több államban is az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint, hogy az emberek maguk döntenének az életük végéről, a strasbourgi bíróság fenntartja azt a gyakorlatot, miszerint az eutanáziával kapcsolatban saját hatáskörben dönthetnek továbbra is az országok – mondta Stánicz Péter ügyvéd.
A sajtótájékoztatón részt vett személyesen is Karsai Dániel, valamint Frank Evelyn ügyvéd is. De jelen volt Karsai több, szintén gyógyíthatatlan ALS-beteg sorstársa, így Skripeg Béla és Dunavölgyi Erzsébet is.
Stánicz szerint az életvégi döntések lehetőségeinek kiszélesítése okot adhat a visszaélésekre a bíróság szerint. Az ítéletben többször is visszatérő elem, miszerint a modern orvoslás a szenvedést ugyan nem tudta kiiktatni, de Karsai Dániel Magyarországon magas színvonalú palliatív kezelést vehet igénybe fájdalmai enyhítésére.
A bíróság indokolásában 6:1 arányban nem találta a magánélethez való jog sérelmét megalapozottnak. A bíró, aki Karsai ügye mellett tette le a voksát egyetlenként, még egy részletes különvéleményt is közzétett. Ebben bemutatta, hogy teljesen egyedülálló a Karsai kontra Magyarország-ügy, ennek ellenére a többi bíró egy általános beadványként tekintett rá, így bírálva el a kérelmet.
Karsai ügyvédje, Frank Evelyn jelezte:
A bíróság döntése nem végleges, három hónapunk van a Nagykamarához fordulni felülvizsgálatért.
A Telex ugyanakkor rákérdezett arra, milyen lehetőség van a Nagykamara hasonló döntéshozatala után. Stánicz Péter ügyvéd úgy véli a magyar társadalmat ez a kérdés érdekli, pedig az is sokat jelent, hogy láthatóvá vált a gyógyíthatatlan betegek helyzete. Frank Evelyn rámutatott: más tagállamokban belülről indult el az életvégi döntések legalizálása.
A gyógyíthatatlan ALS-ben szenvedő Karsai Dániel jelen volt a sajtótájékoztatón, de nem szólalt meg. Ugyanakkor csütörtökön korábban már Facebook-oldalán fejezte ki csalódottságát az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntésével kapcsolatban, mely szerint csütörtökön elutasította az életvégi döntését érintő beadványát.
Karsai Dániel azért fordult a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához, mert itthon a magyar jogszabályok nem teszik lehetővé az aktív eutanáziát.
Címlapkép: Dr. Karsai Dániel/Facebook