Karsai Dániel utolsó posztja: "jobb szabadon meghalni, mint szolgaként élni"
Egy nappal halála előtt Szolgalélek címmel, Orbán Balázs ügye apropóján a szabadságról, szabad halálról, méltóságról írta utolsó bejegyzését a Facebookon az ALS betegségben elhunyt alkotmányjogász.
“Orbán nertárs véleménye elsőre megalapozottnak is tűnhet. A Vörös Hadsereg kicsit erősebbnek tűnik annál a pár huszárszázadnál, amit a magyar film- és Hadik-ipar fel tud mutatni. De…nem vagyunk véletlenül tagjai a NATO-nak? Ami, ha nem tévedek, egy katonai szövetség. Melynek tagjai kötelesek egymást megvédeni. Szóval, ha fülig ér a córesz, a feltétel nélküli megadás előtt hívjuk már fel a NATO főtitkárát, hogy nem tud-e küldeni pár ezer drónt. Nagyon aggasztó, hogy Orbán nertárs figyelmét ez a lehetőség elkerülte. Remélem, hogy akinek tanácsot ad, nem hallgat vakon rá” – fogalmazott Karsai.
Gyáva népnek nincs hazája. Lehet, hogy elbuktuk a forradalmainkat, de ezek azok a pillanatok, amikre büszkék lehetünk – mert kiáltunk egy nemes eszméért, a szabadságért
– írta, és hozzátette,
jobb szabadon meghalni, mint szolgaként élni.
Karsai Dániel szerint “ez az életvégi döntésekhez való jog mottója is lehetne”.
Én nem szeretnék sem Putyin, sem a szenvedés szolgája lenni. Ha már a fájdalom ural mindent, méltósággal, emelt fővel, a sors szemébe nézve akarok eltávozni
Sorait azzal zárta, hogy “jó bátrulást” kívánt a NER-nek és Orbán Viktornak.
Sorra búcsúznak a politikusok Karsai Dánieltől
“Éjjel elhunyt Karsai Dániel, Pro Urbe Budapest-díjjal kitüntetett alkotmányjogász, ügyvéd, emberjogi aktivista. Mindig sokra tartottam a demokráciáért, a jogállami értékek védelméért végzett munkáját, ám azért küzdelemért, amelyet ALS betegként az életvégi döntések és az emberi méltóság tiszteletben tartásáért folytatott, valósággal csodáltam” – írta Karácsony Gergely.
Budapest főpolgármestere megköszönte Karsai Dánielnek, hogy “személyes történetével, ernyedő testében is csillogó elméjével, legyőzhetetlen hitével és tenni akarásával felrázta és gondolkodásra késztette a magyar társadalmat egy valóban közös ügyünkben, ami túl sokáig volt tabu”.
V. Naszályi Márta, az I. kerület polgármestere úgy fogalmazott,
Karsai Dániel az egyik legbátrabb ember, akit csak ismerek, életében is és halálában is a maga elé tűzött jó célért küzdött.
A polgármester szerint tartozunk Karsai Dánielnek azzal, hogy őszintén szembenézünk az életvégi döntések ügyének nehéz és megosztó kérdésével.
A józsefvárosi polgármester hasonló gondolatot osztott meg, Pikó András arról beszélt, Karsai Dániel
már nem tudja folytatni a küzdelmét, pedig tennivaló még rengeteg lenne.
“Az emberi méltóságunkért küzdött olyan időben, amikor nap mint nap tapasztalhatjuk, hogy minden elvehető: leginkább a méltósággal megélt és befejezett élet lehetősége. Olyan méltósággal küzdött ezért, értünk, hogy már maga a küzdelem visszaadta rengeteg ember számára a reményt, hogy egyszer tényleg lehet jobb, méltósággal megélt élete” – írta Pikó.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, Karsai Dániel az “a férfi, aki azért küzdött, hogy az élet és a halál közti ajtó kulcsa az ő kezében lehessen”. A DK elnöke “megrendítően szépnek” nevezte az alkotmányjogász küzdelmét azért, hogy saját maga “dönthessen arról, hogy mikor nyitja ki azt az ajtót, hogy mikor lép át rajta, ha az ajtón inneni élet már rosszabb a halálnál”.
“Az életvégi döntés jogáról szóló vita lényege, hogy kié az élet. Tiszta álláspont kettő létezik: az életé, önmagáé, vagy valaki másé. Az első esetben az élet, mint jelenség elválik hordozójától, magától az embertől, és önálló joga van. Ez esetben nincs abortusz és nincs szabad (szabályozott) életvégi döntés. A második esetben bizonyos körülmények között az új életet a saját testében hordó anya, vagy a saját életét élő ember önmaga dönthet az élet felett” – közölte Gyurcsány, és hozzátette, Karsai Dániel
tett egy hatalmas szolgálatot: kinyitott egy fontos vitát egy olyan országban, amelyet arról kívánnak mostanában leszoktatni, hogy önmaga döntsön saját életéről.
Jakab Péter, a Jobbik korábbi elnöke szerint ugyan Karsai “az utolsó jogi csatát nem nyerte meg”, de “az emberi, morális küzdelmet azonban igen”.
Címlapkép: 24.hu