A kisfiút felrúgó karateedző más tanítványával is kíméletlen volt
Múlt hét kedden látott napvilágot az felvétel, amelyen a Szolnoki Kalandparkban egy férfi ingerülten úgy kirúgta egy kisfiú lábát, hogy az a fejére esett. Az ügyből azóta országos botrány kerekedett.
A férfi A .Tibor volt, a Yakuzák Se sportegyesület alapítója, és időközben lemondott elnöke. Most négy egykori, ma már felnőtt tanítványa nyilatkozott írásban az Rtl.hu részére, milyen is volt karateedzésre járni hozzá, még gyerekként.
A megszólalók javarészt éveket töltöttek el az A. Tibor nevével fémjelzett jászberényi harcművész-egyesületnél.
A nyilatkozók kiemelték: maga a közösség és a mozgás öröme feledhetetlen volt számukra, de az edző által kiváltott lelki és fizikai bántalmak a mai napig kísértik őket.
A. Tibor ugyanis folyamatosan agresszíven viselkedett az edzéseken. Mindenért járt büntetés: ha nem rendesen állt a hajuk, ha valamit nem megfelelően csináltak, ha nem volt tiszta a ruhájuk.
Sokszor sírva és félve mentem edzésre, de otthon nem mertem róla beszélni. Nem mertem elmondani a szüleimnek, hogy a sok jó eredményem ellenére sorozatosan bántanak verbálisan és fizikálisan is
– fogalmazta meg élményeit az egyik volt növendéke. Volt aki örökre bizalmatlanná vált más edzőkkel szemben, ezért bármennyire is szerette a karatét, végül felhagyott a sporttal, hiába volt tisztába vele, hogy személyesen sokat tett hozzá, mind erőnlétben, mind mozgáskoordinációban.
A Szolnoki Kalandpark által közzétett sokkoló videóval kapcsolatban mindannyian úgy vélekedtek, hogy elképesztő fájdalmat és megdöbbenést éreztek, elképedtek, hogy ki tud ilyen brutálisan elintézni egy kisgyereket.
„Amikor először láttam a felvételt, nem lehetett tudni, hogy ki van rajta, de a mozgásból és a módszerből éreztem, hogy ismerem az illetőt, mert láttam már ilyet”
– sejlett fel azonnal az egyik megszólalónak a látottak alapján azonnal.
Egy másik tanítvány szerint a videón látható mozdulatot rengetegszer látta a saját edzéseiken.
A beszámolóik alapján kiderült, hogy többjüknek is megkönnyebbülést hozott a felvétel nyilvánosságra kerülése, mivel kiderült, milyen ember is valójában A. Tibor.
A testi fenyítés a tréningek általános része volt. Az Rtl.hu kérdésére többen megerősítették, hogy a “Comb vagy gyomor”? sokszor elhangzott, ha megtorlásról volt szó. A teremben az edző a választól függetlenül lesújtott, ha egy tanítványt vétkesnek talált.
De mint ahogy egy korábbi karatéka mondta, volt olyan eset, amikor a trénerhez fordult, mivel a lábujja maga alá fordult. A mester rákérdezett arra, konkrétan melyik sérült meg, majd olyan erővel vágott a lábára, hogy már az egész lábfeje sajgott. Így már csak bicegve, könnyek között tudta végig csinálni a hátralévő időt. De nem mert többet szólni, mert félt a súlyosabb büntetéstől.
De volt amikor az régebbi sportolóknak az újoncokkal kellett küzdeniük. Bár rutinosabbak ezt nem akarták, egyikük rúgásába bele is fordult egy kezdő, akit az edző rá nem jellemző módon pátyolgatni kezdett.
Amikor pedig az évek óta edző karatés elnézést kért az orrán eltalált újonctól, a tréner úgy gyomorszájon rúgta őt egy oldalsó lábmozdulattal, hogy alig kapott levegőt, és a földre roskadt.
A tanítványok egybehangzóan állították: A. Tibornál az ilyenfajta fenyítés és egyéb büntetési módszerek általánosak voltak. Nemtől és kortól is függetlenül.
Az összes egykori, megszólaltatott sportoló szerint A. Tibor bocsánatkérése semmilyen módon nem nevezhető őszintének.
Tettei soha nem fogja megbánni, most is csak azért beszélt minderről, mert a felvétel miatt már nem tudta letagadni a támadást, amit egy hétéves kisfiú felé intézett.
Címlapkép: Getty Images