Karácsony Gergely: Itt az ideje, hogy elkezdjük visszafoglalni a hazánkat
Julija Navalnaja, Alekszej Navalnij özvegye arról beszélt videóüzenetében, férje a demokráciáért, a tisztességes választásokért harcolt, azért, hogy Oroszországban is úgy éljenek, mint egy normális európai országban.
“A férjem egy rendkívül erős és nagy hatású ember volt. Emberek milliói álltak mögötte” – fogalmazott, hozzátéve, ezt Putyin nem tudta elviselni. “Sajnos kiderült, hogy Putyin egyik politikai cinkosa Orbán Viktor, ezt ti mindenkinél jobban tudjátok” – mondta.
“Putyin tudja, hogy vannak hűséges szövetségesei Európában, akik segítenek neki aláásni az európai egységet, ezért nem fél a következményektől, érinthetetlennek érzi magát, mert a barátai fedezik őt” – fogalmazott Navalnaja.
“Van egy gondolat, amit mindig hangsúlyozok a beszédeimben: Putyin nem Oroszország, és Oroszország nem Putyin.” (..) “És Magyarország nem Orbán. Jegyezzétek meg, hogy mögöttetek állunk az országotokért folytatott harcban” – üzente a tüntetőknek Navalnij özvegye.
Karácsony: Az elfojtott igazság olyan erővel tört a felszínre, hogy beleremegett a rendszer
Karácsony Gergely azzal kezdte beszédét, hogy Navalnijt a világ szabadabbik részén mindenki tisztelte. “Tiszteltük az embert, aki a hazugság és az erőszak rendszerében szenvedett. Aki annyira szerette a hazáját, hogy hazament oda meghalni, hiszen pontosan tudta, hogy mi vár rá a putyini Oroszországban: börtön és halál” – mondta, és hozzátette, amikor a magyar Parlamentben egy perc néma csönddel adóztak Navalnij emlékének, a kormánypárti tisztviselők nem álltak fel, vele ellentétben.
Azok, akik ma Putyint választják Navalnij helyett, akármiről is szónokoljanak a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, akármekkora kokárdát tűzhetnek magukra, akármennyi nemzeti színű zászlót is lobogtatnak, és akármennyi pénzt is költenek a forradalomról szóló kurzusfilmre, azok nem a magyar szabadságért harcolnak
– fogalmazott a főpolgármester.
“Nem kell annyira bátornak lennünk, mint amennyire Navalnij volt. Magyarország nem Oroszország. Még. De napról napra közelít felé – folytatta.
Itt az ideje, hogy mi is összeszedjük a bátorságunkat és elkezdjük visszafoglalni a saját hazánkat. Mert ahogy a mondás tartja, gyáva népnek nincs hazája.
“Tisztelet a bátraknak, tisztelet Ádám Zoltánnak, aki nem hagyta, hogy az egyetemén más szabályok vonatkozzanak a kormányközeli milliárdos gyerekekre, mint mindenki másra. Tisztelet minden diáknak, akik kiállnak a tanáraikért, kiállnak egymásért és kiállnak a jövőért. Tisztelet a bicskei gyermekotthon két volt nevelőjének, akik hajlandók voltak elmondani bő tíz évvel ezelőtt az akkori fenntartónak, a fővárosi önkormányzatnak, hogy milyen szörnyűségek történnek az otthon falai között. “Akkor nem hallgattak rájuk, de tíz évvel később az elfojtott igazság olyan erővel tört a felszínre, hogy beleremegett a rendszer” – mondta Karácsony.
Az, hogy ma már Magyarország nem köztársaság, abból látszik, olyan elnöke lehetett, aki kegyelmet adott egy pedofil bűnsegédnek. Ez nem a rendszer hibája, ez a rendszer maga
– mondta.
A magyar kormány nem foglalkozik a reménytelen helyzetben lévő emberekkel – húzta alá Karácsony. Példaként említette a pedagógusokat, a diákokat, az állami gondozottakat, a fogyatékossággal élőket, a szegényeket és a hajléktalanokat, és azokat, akik “máshogy szeretnek”. Mint mondta, helyettük a kormány a “figyelmet és a kegyelmet maguknak osztogatja”.
“A kegyelmi üggyel azonban a rendszer leleplezte önmagát, most recseg és ropog, és egyszer vége lesz.” Hogy pontosan mikor, azt nem tudja megmondani, de azt érzi, tudja és látja, hogy a magyarok fellázadtak. Hogy egyre többen szedik össze a bátorságukat, hogy visszafoglalja a saját hazáját.
“A nemzet fővárosának lenni különös felelősség, mert egyszerre kell helytállnunk magunkért és az országért. Őrizni a szabadság lángját akkor is, amikor az máshol már kialudni látszik. Köztársaságot teremteni egy olyan országban, ahol a magánérdekek uralkodnak. Mert ma az állam köztársaság helyett legfeljebb részvénytársaság” – mondta Karácsony.
Karácsony: Budapest köztársaság
“Az önkormányzatok, vagy legalábbis egy részük, ma az állam egyetlen olyan területe, amely nem uralkodni, hanem szolgálni akar. Bő négy évvel ezelőtt, a budapestiek és sok más magyar város és falu polgárai úgy döntöttek, hogy visszaszerzik a településeket a hatalomtól. A hatalom embereit leváltotta az emberek hatalma. Ma Budapesten nem az ellenzék van hatalmon, ma Budapesten a budapestiek vannak hatalmon, mert Budapest köztársaság.
A fővárosi önkormányzat civil és diákszervezetekkel közösen tartott rendezvényén az ellenzéki politikus hangsúlyozta, ez nem azt jelenti, hogy a főváros hátat akar fordítani az országnak, hanem azt, hogy “a köztársasági gondolatnak nyújt menedéket”.
A júniusi önkormányzati választások kapcsán azt mondta, sokan elégedetlenek a kormánnyal, de az ellenzékkel is. Az önkormányzati választás azonban nem a pártokról szól, hanem a helyi közösségekről – emelte ki Karácsony Gergely.
A budapestieknek könnyű dolguk lesz a választással – mondta -, mert a fővárosiak számára a kormánynak csak hadüzenete van. Itt jelen vannak azok az értékek, amelyek tagadására építi a kormány a politikáját – hangoztatta.
Úgy fogalmazott, főpolgármesterként a következő öt évben “életigenlő politikát” akar folytatni, amelynek a középpontjában az egészségügy áll: az egészséges utcák, az egészséges lakhatás és az egészséges levegő. Június 9-én mindenkinek el kell mennie szavazni, mert akkor Budapest marad a “köztársaság őre” – hangsúlyozta.
Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd