Káosz jöhet a tűzoltóságnál - már most 1000 tűzoltó hiányzik, és ez még csak a kezdet
A rendőrség mellett a tűzoltóságnál is káosz és leszerelési hullám jöhet egy jövőre életbe lépő törvény miatt, amelynek értelmében a túlórákért ezentúl pénz helyett szabadnap jár – írja a Népszava. “Súlyos működési problémák elé néz a tűzoltóság”, ha a kormány nem tárgyal a szakmával a rendvédelmi életpálya programról és tényleg megszünteti a a túlórapénzt – közölte szerdán a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ).
A rendvédelmi dolgozók juttatásait szabályzó 2015-ös törvény szerint 2019-től a ledolgozott túlórákért pihenőnap jár. A HTFSZ azt mondja, három éve még összesen és átlagosan 50 százalékos bérfejlesztést ígértek az ágazatban, ezért mentek bele a megállapodásba, de egyes dolgozók jóval kisebb emelést kaptak, és az 50 százalékosnak mondott fizetésemelés legfeljebb a 2015-ös szinthez képest igaz.
Időközben a rendvédelmi dolgozók bére jócskán elmaradt a piaci bérektől. Jelenleg egy, az életét naponta kockáztató tűzoltó nem keres annyit, mint egy bolti árufeltöltő
– fogalmazott Vidó Attila, a HTFSZ alelnöke. A szakmai bértábla nagyon bonyolult, így rangtól és szolgálati évektől függően nagy eltérések vannak, de egy tűzoltó jelenleg átlagosan bruttó 229 ezer forintot keres. A testületben közel sem akkora a túlmunka mértéke, mint a rendőrségen vagy a büntetés végrehajtásban, de a szakszervezet szerint még így is a fizetés 10-30 százaléka a túlóradíj.
A HTFSZ becslése szerint a 6-7 ezer fős, tényleges tűzoltást ellátó „vonulós” állományból már most ezer fő hiányzik, így a túlórákért járó kényszerszabadságok megbéníthatják a már amúgy is komoly munkaerőhiánnyal küzdő tűzoltóságot.
A közvélemény ebből csak annyit fog látni, hogy míg korábban egy nagy tűzesetnél 30-40 tűzoltó oltotta a tüzet, addig később már csak 15-20 ember lesz ott. Emiatt viszont tovább is fog tartani a mentés
– vélekedik Vidó. Hozzátette: míg néhány éve még kihalásos alapon lehetett bejutni a tűzoltósághoz, mára már teljesen megszokott, hogy 3-4 év szolgálat után a fiatalok elhagyják a pályát.
Salamon Lajos, az HTFSZ elnöke elmondta: a rendvédelmi dolgozók életpályamodelljének megalkotása kiemelten fontos a jelenlegi kollégák megtartása érdekében és azért, hogy a fiatalok számára vonzóbbá tegyék a szakmát. A rendvédelmi dolgozói szakszervezetek már a nyár elején megtették az ezzel kapcsolatos javaslataikat, a minisztérium egyelőre nem válaszolt.