Juncker: A kereszténydemokrata értékeket már nem lehet összeegyeztetni a Fidesz politikájával
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy vasárnap megjelent német lapinterjúban többek között arról beszélt: a Fidesz politikája már nem a kereszténydemokrata értékrendet követi – számolt be az MTI.
A luxemburgi kereszténydemokrata politikus a Welt am Sonntag című lapban közölt interjúban azt mondta, hogy állandóan vitatkozik Orbán Viktorral, és az EPP-ben kezdeményezte a Fidesz kizárását. Ezt arra a kérdésre felelte, miért engedi, hogy Orbán Viktor, aki a Fidesz révén ugyanúgy az Európai Néppárthoz (EPP) tartozik, mint ő, “megússza” az “Európa elleni kirohanásait”, miközben Magyarország egyértelműen profitál az EU-ból.
Szerintem az EPP alapját alkotó kereszténydemokrata értékeket már nem lehet összeegyeztetni a Fidesz politikájával
– közölte Jean-Claude Juncker. Hozzátette: az EPP elutasította a kizárás ötletét.
Nem a migráció a legfontosabb téma
Az EB elnökét a migráció kapcsán elmondta: nagyon sajnálná, ha ez lenne a meghatározó téma a májusi európai parlamenti (EP-) választás kampányában, mivel “meglehet, hogy a migrációs tematika fontos, de semmi esetre sem a legfontosabb problémánk”. Juncker szerint ha meg tudnák erősíteni a “rendezett együttműködést, a kihívások még kisebbek lennének, mint most”. Ezt igazolja az EU és a törökök közötti menekültügyi megállapodás, amely komolyan csökkentette az Európába érkező menekültek számát.
Az EU külső határának védelmével kapcsolatban kifejtette, hogy miközben két évig valamennyi tagországi vezető sürgette a külső határok megerősítését, most mindenki a fenntartásait hangoztatja, mióta a brüsszeli bizottság kidolgozott egy erre vonatkozó javaslatot. Juncker szerint “égbekiáltó képmutatás”, hogy éppen azok nem kívánnak részt venni a bizottság tervének megvalósításában, akik “eddig hangosan kritizálták az alulfejlett határvédelmet”.
Így nem működhet Európa
– tette hozzá.
Az uniónak van jövője
Jean-Claude Juncker arról is beszélt: szilárd meggyőződése, hogy “az EU-nak van jövője”, és elég meglátogatni egy katonai temetőt annak felismeréséhez, hogy mi az alternatíva Európa egyesítésére. A politikust emellett dühíti, hogy az unió néha túl lassan hozza meg a döntéseket, és míg korábban úgy érezte, “a kontinens ellenállhatatlanul összenő”, az utóbbi tíz évben egyre inkább az európai emberek eltávolodását tapasztalja. Mint mondta, figyelni kell arra, hogy “ezek az árkok ne legyenek túlságosan mélyek”.
London szedje össze magát
Nagy-Britannia uniós tagság megszüntetésével kapcsolatban hangsúlyozta: abból indul ki, hogy 2019. március 29-én megvalósul a Brexit, hiszen a brit lakosság így döntött. Hozzátette: az EU-s javaslatok hónapokkal ezelőtt elkészültek, és most a briteknek kellene ismertetniük az elképzeléseiket. Londonnak címezve közölte: “szedjétek össze magatokat, és mondjátok meg, hogy mit is akartok”.