Júliustól intim kérdéseket is kaphatunk a háziorvosunktól - háborognak az orvosok és a betegek is
Jövő hónaptól személyes kérdéseket is feltesznek majd az orvosok a betegeknek, érdeklődhetnek például a szexuális irányultságunkról vagy az anyagi helyzetünkről is. A válaszainkat az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe töltik fel.
Tavaly novemberben indult az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási tér, melyben adatainkat láthatja az összes betegellátásért felelős szerv, azaz az orvosok, kórházak, patikusok is.
A felmérésben érdeklődnek a beteg családi anamnéziséről, krónikus betegségeiről, műtéteiről, a diagnosztikai beavatkozásokról, a kapott terápiákról, a rendszeresen szedett gyógyszerekről, laboreredményekről, de rögzítik a dohányzási, alkoholfogyasztási, táplálkozási és testmozgási szokásainkat is, illetve mentális állapotunkat. A háziorvosoknak 3 évük van az információk begyűjtésére.
Az orvosok kellemetlenül érzik magukat az adatgyűjtés miatt, ami ráadásul betegenként körülbelül 40 percet vesz igénybe.
„Felháborítónak tartom ezt az adatgyűjtést” – mondta Szabó Mária szegedi háziorvos a Délmagyarnak – „Teljesen biztos, hogy sem a beteg, sem az orvos érdekét nem szolgálja, hogy dokumentáljam, hány keresőképes ember él a családban, vagy hogy milyen szexuális beállítottságú. Én határozottan visszautasítom ezt a feladatot, nem is fogom megcsinálni. Nagyjából 40 percet venne igénybe betegenként ennek a törzskartonnak a kitöltése. Vajon mikor kellene mindezt megcsinálni, amikor a betegellátásra se jut elég idő? Van, amikor napi 80 beteg is megfordul a rendelőben, emellett sokan hoznak leleteket is, amelyeket még rendelési idő után rögzítünk. Ezt követően még délutánra kellene visszahívnom kérdőívezésre a betegeimet? Vagy vegyek fel erre egy embert, aki csinálja, miközben pénzt nem adnak hozzá?”
A törzskarton „egyéb információk” rovatában felsorolt kérdéseire a válaszadás önkéntes, azaz, ha nem akarjuk, nem muszáj kiadnunk az információkat.