Januártól drasztikusan romlanak a keresetstatisztikák, mert a KSH eddig a dolgozók 40 százalékával nem számolt
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) bejelentette, hogy 2019-től új adatbázisra épülő havi keresetstatisztikát közölnek, amelyben már a mikrofoglalkoztatottak jövedelme is szerepelni fog – írja a 24.hu.
A KSH március 29-én mutatja be a 2019. januári keresetekre vonatkozó adatokat: ebben már a januári minimálbéremelés hatásai is látszódni fognak, valamint az 5 fő alatti vállalkozásokban dolgozók keresete is. Eddig ugyanis a kereseti statitsztikákat az 5 fő feletti vállalkozások, a közszféra, valamint a non-profit szektor adatai alapján számolták ki, melynek alapja nem az egyéni kereseti adatok voltak, hanem a foglalkoztatónkénti adott havi bértömeg.
Mostantól viszont a NAV-hoz beküldött egyéni bevallásokból fog számolni a KSH, amiben az összes legális munkajövedelemmel rendelkező munkavállaló adata szerepel. A korábbi adatközlésekben a 4,47 millió foglalkoztatott mindösszesen 63 százaléka, 2,8 millió dolgozó bérei látszódtak. A kevesebb mint öt főt foglalkoztató mikrovállalkozások területén a legnagyobb a szürkefoglalkoztatás veszélye – vagyis itt vannak a legtöbben, akik zsebbe kapják a fizetésük egy részét – ami biztosan lehúzza majd a statisztikát.
Tavaly decemberre a régi módszer alapján a KSH havi bruttó 360 ezer forintos átlagkeresettel számolt. A Policy Agenda becslése szerint a teljes nemzetgazdaságban a havi átlagos teljes munkaidős kereset a tavalyi év utólsó hónapjában ehhez képest valójában mindösszesen bruttó 290-300 ezer forint volt, a mediánjövedelem pedig csupán körülbelül 220-228 ezer forint körül mozgott.