Izrael végezhetett a Hamász vezérével
A zsidó állam hadserege csütörtökön jelentette be, hogy nagy valószínűséggel sikerült likvidálniuk a Hamasz azon vezetőjét, aki a térségben Izrael elsőszámú célpontja volt – írta Telex.
Jahjá Szinvár a Hamász főtitkára volt, a terrorista szervezet gázai vezetője is egyben. Ő tartják a 2023 október 7-i terrortámadás egyik fő kitervelőjének.
Mint ismeretes, akkor a palesztin terroristák a Negev-sivatagban zajló fesztiválon tartottak vérengzést. A túszejtéssel záródó akciójuk során 300 ártatlan fiatalt mészároltak le.
A Supernova fesztiválon úgy ütöttek rajta a bulizó tömegen, hogy a táncolók nagy része a zene dübörgésétől nem is hallotta, ahogyan a fegyverekkel közvetlen közelről megkezdték a lövöldözést.
Az izraeli hadsereg közleményében arról számolt be csütörtök kora délután, hogy katonái a Gázai övezetben palesztin fegyveresekre lettek figyelmesek, akik egy épületbe mentek be éppen. Ezután a katonák elkezdték tűz alá venni a helyet, amely a találatok hatására összeomlott.
A romok között talált egyik halott Szinvárra hasonlított, de az volt a gyanús, hogy a közelében nem találtak élő pajzsként tartott izraeli túszokat. A tetemet a Sin Bét, az izraeli belbiztonsági szolgálat vizsgálta. Erre azért volt szükség, hogy minden tévedés kizáróan tudjanak nyilatkozni a Hamász vezetőjének haláláról.
A biztonsági kabinettől kiszivárgott sajtóhírek már arról számoltak be, hogy nagy valószínűséggel Jahjá Szinvár halott.
Kegyetlenül leszámolt azokkal, akik szerinte összeálltak Izraellel
Szinvár a Hán Júnisz-i menekülttáborban született 1962-ben. 20 éves korában csatlakozott az Izraellel szembeni ellenálláshoz. A Hamászban terrorcsoportot hozott létre, amely olyan palesztinokat kutatott fel, akik együttműködtek az izraeliekkel.
Az árulók felkutatásában olyan aktívan vett részt, hogy ráragadt a „Hán Júnisz-i Mészáros” név.
1989-ben két izraeli katona, valamint négy “kollaboráns” palesztin meggyilkolása miatt egy izraeli bíróság négyszeres életfogytiglanra ítélte Szinvárt.
A börtönévek alatt elsajátította a héber nyelvet, részletesen tanulmányozta a zsidó történelmet, valamint az izraeli hadviselést. 2008-ban agytumort mutattak ki nála, ezért életmentő műtétet is elvégeztek rajta a büntetésvégrehajtási intézményben.
Bár sokszoros életfogytiglanit kapott, 22 évnyi raboskodás után, 2011-ben szabadult 1025 másik palesztinnal együtt.
A rabságban töltött évei alatt olyan befolyásra tett szert, hogy 2017-ben ő lett a Gázai övezet vezetője. 2024 augusztusában pedig már az egész szervezet főtitkárává vált, miután július végén Teheránban a Moszad likvidálta Iszmail Hánijét.
Címlapkép: Getty Images