Hamász-vezető: Sikerült elérnünk, amit akartunk
Ali Baraka a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: a támadás időpontjáról csak kevés Hamász-vezetőnek volt tudomása.
Hónapokig tartott a művelet előkészítése. Eddig sikerült elérnünk, amit akartunk. Később fogolycserét szeretnénk kikényszeríteni
– ismertette. Baraka hozzátette, hogy a közvetett tárgyalások a foglyok szabadon engedéséről csak egy tűzszünetet követően indulhatnak meg. A Hamász-tisztségviselő szerint fegyvereseiknek október 7-én sikerült támadást indítaniuk több mint ötven ellenőrzőpont és település ellen.
“Az ellenállás (a Hamász) a térségben elfoglalt katonai ellenőrzőpontokat és a cionisták hadserege gázai hadosztályának parancsnokságát, miközben túszul ejtett nagyszámú tisztet és katonát ebből a hadosztályból” – fűzte hozzá.
Baraka szerint az izraeli hadsereg most bosszút áll a palesztin népen egy “megsemmisítő háborúval”. Leszögezte, hogy a Gázai övezetben élő palesztinok nem félnek az izraeli szárazföldi beavatkozástól.
Úgy fogalmazott, hogy a Gázai övezet lesz “az izraeli hadsereg temetője”.
“A Hamász mozgalom nem elszigetelt. Az arab és muszlim nemzetek, valamint a világ szabad népeinek része vagyunk. Nemzeti felszabadítási mozgalom vagyunk, amely földünk és szent helyeink felszabadításáért, valamint a palesztin menekültek hazájukba való visszatéréséért harcol” – jelentette ki.
A szövetségeseikre – a libanoni síita Hezbollahra és Iránra – tett utalással figyelmeztetett, hogy amennyiben Izrael megpróbálja megrohamozni a Gázai övezetet, a Hamász nem lesz egyedül.
Az Európai Unió, az Egyesült Államok és Izrael által is terrorszervezetnek minősített szervezet tagjai Baraka szerint felkészültek egy hosszan tartó konfliktusra.
Van elegendő fegyverünk és felszerelésünk, hogy ellen tudjunk állni a megszálló erőknek
– hangoztatta a Hamász illetékese. Baraka szerint a Hamász legyőzte az izraeli hadsereget, az “papírtigrisnek” bizonyult.
A britek légi és haditengerészeti egységeket vezényelnek Izrael felé
A brit kormány légi és haditengerészeti egységeket vezényel a Földközi-tenger keleti térségébe Izrael támogatására és a régió stabilitásának erősítésére – jelentette be csütörtökön a Downing Street. A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint a brit királyi légierő Boeing 737-800 polgári repülőgéptípusból katonai célokra továbbfejlesztett
(RAF) Boeing P-8 Poseidon típusú felderítő gépei már péntektől megkezdik a járőrözést a térségben.
Elsődleges feladataik közé tartozik a regionális biztonságot fenyegető tevékenységek, például a terrorcsoportoknak szánt fegyverszállítások felderítése.
A légi járőröző kötelékhez csatlakozik a jövő héten a brit királyi haditengerészet flottaegysége, amely elsősorban humanitárius feladatok ellátására érkezik a Földközi-tenger keleti térségébe.
A brit kormány mindemellett három Merlin katonai helikoptert is a térségbe vezényel.
Lövöldözés volt Jeruzsálem óvárosában
Az izraeli rendőrség közlése szerint egy terrorista tüzet géppisztollyal tüzet nyitott a rendőrökre a Shalem rendőrőrs bejáratánál – írja a BBC.
A lövöldöző ezután megpróbált elmenekülni a helyszínről, a rendőrök üldözőbe vették, majd “lövésekkel semlegesítették”. Két rendőr megsebesült, az egyik súlyosan, a másik könnyebben.
A lap az esetet követően feszült hangulatról és rendkívüli katonai és rendőri jelenlétről adott hírt a térségből.
(MTI)
Címlapkép: AFP