Izrael elrendelte a Gázai övezet északi részének evakuálását
A Gázai övezet északi részének 24 órán belüli evakuálását rendelte el pénteken az izraeli hadsereg az ENSZ szerint.
A rendelkezés értelmében a térségben élő mintegy 1,1 millió embernek az övezet déli területeire kellene húzódnia.
Stéphane Dujarric, az ENSZ főtitkár szóvivője csütörtök este embertelennek nevezte az utasítást és arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen lépés szörnyű humanitárius következményekkel járna, ugyanis “lehetetlen ilyen rövid idő alatt ennyi ember kitelepítését megszervezni”.
A szóvivő elmondta, hogy a kitelepítési rendelkezés vonatkozik az ENSZ összes, az övezetben dolgozó munkatársára is, illetve azokra is, akik az ENSZ gázai létesítményeinek valamelyikében – köztük kórházakban vagy iskolákban – kerestek korábban menedéket.
Szaláma Marúf, a Hamász sajtóközpontjának vezetője hamisnak nevezte az evakuálásról szóló hírt, mellyel szerinte Izrael “csupán fejetlenséget akar teremteni az emberek között és meg akarja bontani a gázaiak belső egységét”.
A Telex arról ír, hogy a Hamász a palesztin lakosságot arra szólította fel, hogy ne hagyják el lakhelyeiket. A lap megjegyzi, ez a fegyveres szervezetnek alapvető érdeke, mert így az izraeli hadsereg ellene irányuló katonai akciói csak civilek életeinek árán valósítható meg.
Az ENSZ izraeli nagykövete szégyenteljesnek nevezte a szervezet főtitkárának reakcióját az evakuálás bejelentésére. Gilad Erdan szerint az ENSZ hosszú évek óta szemet huny a Hamász fegyverkezése, valamint a Gázai övezet civil lakosságának és polgári infrastruktúrájának fegyverek és gyilkosságok rejtekhelyéül való felhasználása felett – nyilatkozta a CNN-nek a nagykövet.
“Most pedig ahelyett, hogy kiállna Izrael mellett, amelynek polgárait lemészárolták a Hamász terroristái, Izraelnek prédikál” – fogalmazott Gilad Erdan. Hozzátette: az ENSZ-nek inkább a túszok kiszabadítására, a Hamász elítélésére és Izrael önvédelemhez való jogának támogatására kellene összpontosítania.
“Jelentős hadműveletekre” készül Izrael
Izrael kiürítteti a Hamász alagútrendszere fölött a Gázai övezet északi részét – jelentette be Daniel Hagari katonai szóvivő péntek reggel
Az övezet északi részén élőknek, köztük Gázaváros lakóinak, mintegy 1,1 millió embernek huszonnégy órán belül dél felé, Egyiptom irányába kell menekülnie, mert a terroristák a házak alatti alagutakban rejtőznek.
A rendkívül sűrűn lakott Gázaváros evakuálására a lakosság biztonságára hivatkozva szólítottak fel, mert a Hamász terroristái a civilek otthonai és polgári területek alatti alagutakban bujkálnak, ahol az izraeli hadsereg jelentős hadműveleteket kíván végrehajtani a következő napokban. A Hamász propagandának nevezte a felhívást, és utasította a lakosokat, hogy ne hallgassanak a kiürítési felszólításra.
“Minden csatornán keresztül küldjük a hadsereg üzeneteit, és tudjuk, hogyan érhetjük el őket. Még mindig van áram, hogy ezek az üzenetek mindenkihez eljussanak” – mondta Daniel Hagari a gázai lakosok értesítéséről. A gázaiakat arra szólították fel, hogy költözzenek át az övezetben található Vádi Gáza folyó déli oldalára. Hagari szerint az evakuálás több napig is eltarthat.
Nincs áram, nincs víz
Mindeközben az ENSZ csütörtökön soron kívüli támogatásért folyamodott a nemzetközi közösséghez: a világszervezet humanitárius ügyeket koordináló irodája (OCHA) azt közölte, hogy 2023-ra a Gázai övezetben és Ciszjordániában tervezett humanitárius programokhoz 502 millió dollárral (183 milliárd forint) számoltak, ám az összegnek mostanáig kevesebb mint a fele érkezett be a szervezethez. Az OCHA kiemelte, hogy a múlt héten kezdődött harcokig a gázai családok már 60 százaléka élt élelmiszerbizonytalanságban.
A szervezet részéről továbbá bejelentették: már több mint 423 ezer palesztin menekült el otthonából a Gázai övezetben. Arról is tájékoztattak, hogy kifogyott az üzemanyag Gáza egyetlen erőművéből, így megszakadt az áramszolgáltatás, illetve felhívták a figyelmet, hogy az övezetben élők nagy része már nem jut ivóvízhez. Kiemelték: a térségben mintegy 50 ezer várandós nőről is tudni.
Hamász: Túszok haltak meg a Gázát érő légicsapásokban
Tizenhárom, Izraelből elhurcolt fogoly vesztette életét a Gázai övezetet érő izraeli légicsapásokban a térséget irányító Hamász terrorszervezet fegyveres szárnyának pénteki állítása szerint. A halálos áldozatok között állítólag külföldiek is vannak.
Az Izz ad-Dín al-Kasszám Brigádok, a Hamász katonai szárnya azt közölte, a foglyok a Gázai övezet különböző részein vesztették életüket az izraeli hadsereg utóbbi 24 órában végrehajtott műveletei során. A külföldiek állampolgárságát nem közölték.
A bejelentést izraeli részről egyelőre nem kommentálták.
Az izraeli hadsereg azt közölte, az éjszaka folyamán 750 katonai célpontra mért csapás az övezetben.
“Nem mindegy”, hogyan védi meg magát
Telefonon beszélt csütörtök este Rishi Sunak brit miniszterelnök Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, és arra szólította fel, hogy a Hamász terroristái után folytatott hajtóvadászat közben Izrael védje meg a “hétköznapi palesztinokat” – közölte a Downing Street. A brit miniszterelnöki hivatal szóvivője leszögezte, hogy Sunak megerősítette izraeli kollégájának, hogy London “vállvetve áll Izrael mellett a terrorizmus elleni küzdelemben”, és nem szabad megengedni, hogy a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet további atrocitásokat kövessen el az izraeli nép ellen.
“Megállapítva, hogy a Hamász elvegyült a gázai polgári lakosság körében, a miniszterelnök nagyon fontosnak nevezte, hogy minden lehetséges lépést meg kell tenni a hétköznapi palesztin emberek védelme és a humanitárius segítségnyújtás érdekében” – tudatta a Downing Street.
Nem sokkal korábban az Egyesült Államok is arra figyelmeztette Izraelt, hogy “nem mindegy”, hogyan védi meg magát. Antony Blinken amerikai külügyminiszter is arra hívta fel a figyelmet, hogy mindent meg kell tenni a polgári lakosság védelme érdekében.
Egyiptomi elnök: a gázaiak tartsanak ki és maradjanak az övezetben
Kitartásra szólította fel az egyiptomi elnök csütörtök este a Gázai övezetben élőket, és azt tanácsolta nekik, maradjanak a térségben. Mindeközben egyre nagyobb a nyomás Kairón, hogy engedélyezze a palesztin civilek távozását Egyiptom felé.
“Egyiptom továbbra is mindent megtesz, hogy biztosítsa a rafahi átkelőn keresztül a segélyek Gázai övezetbe juttatását a nehéz időkben; Kairó kiáll a palesztinok törvényes jogai mellett” – szögezte le Abdel-Fattáh esz-Szíszi egy katonai ünnepségen.
Szíszi emellett leszögezte: elsősorban Egyiptom biztonságáért felel.
Kiemelte, hogy bár hazája már így is kilencmillió, a világ számos országából érkező “vendéget” fogadott be,
a gázaiak helyzete különleges, mert ha elhagynák otthonukat, “az a palesztin ügy végét jelentené”.
Egyiptom korábban már közölte, hogy meg akarja könnyíteni a segélyek eljuttatását az országot az övezettel összekötő rafahi átkelőn keresztül, ugyanakkor jelezte: elutasítja, hogy a Gázában élőket délre kényszerítsék a határon át.
Kairó emellett felszólította a többi országot és nemzetközi szervezeteket, hogy amennyiben segélyszállítmányokat küldenének a mintegy 2,3 millió lakosú övezetbe, azokat az egyiptomi Észak-Sínai tartományban lévő, a rafahi átkelőtől 50 kilométerre található el-Arís repülőterére küldjék.
Az utóbbi napokban az egyiptomi sajtó magas rangú egyiptomi biztonsági tisztségviselőkre hivatkozva óva intett a palesztinok tömeges Egyiptomba menekülésétől.
Kairó – mely évtizedek óta igyekszik közvetíteni a palesztin-izraeli kérdésben – a konfliktus kezdete óta a diplomáciai megoldást szorgalmazza és a feleket a feszültség csökkentésére szólította fel. Egyiptom 1979-ben, az arab országok közül elsőként rendezte kapcsolatait Izraellel.
Irán: Az “ellenállás tengelye” válaszolni fog
Az “ellenállás tengelyének” többi tagja nem fogja szó nélkül hagyni a jövőben a palesztinok ellen elkövetett bűncselekményeket, és ennek következményeiért Izrael lesz a felelős – közölte Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter csütörtökön.
Az iráni külügyminiszter szerint a palesztinok menekülésre kényszerítése és a Gázai övezet víz- és villamosenergia-ellátásának leállítása háborús bűncselekmény.
“Egyes nyugati tisztségviselők azon gondolkoztak, hogy szándékunkban áll-e új frontot nyitni a cionista entitással szemben. Természetesen, tekintettel a háborús bűncselekménynek beillő körülmények folytatódására”
– mondta Amirabdollahián. “A palesztinok és Gáza elleni háborús bűnök folytatására a tengely többi tagja válaszolni fog” – szögezte le Bejrútba érkezése után az iráni külügyminiszter.
A miniszter ugyan nem részletezte, de az “ellenállás tengelye” Irán, palesztin fegyveres csoportok, Szíria, a libanoni Hezbollah és más fegyveres szervezetek közötti szövetségre utal.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei múlt szombaton meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek a zsidó állam déli részébe, és több mint 1300 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, és körülbelül 150 embert elraboltak, túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezet ellen elindított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma már meghaladta az 1500-at, a sebesülteké pedig a 6000-et.
(MTI)
Címlapkép: AFP