Törölték a nyilvántartásból Iványi Gáborék szegedi iskoláját is
Meghaladta a köznevelési intézmény közmű- és adótartozása a törvényben meghatározott mértéket, ezért a kormányhivatalnak törölnie kellett a szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskolát a nyilvántartásból – tájékoztatta a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal pénteken az MTI-t.
Közleményük szerint a gyerekek érdeke, hogy olyan rendezett hátterű intézményben tanuljanak, amely biztonságosan, zavartalan oktatást-nevelést biztosít számukra, ezért a jogszabályok pontosan rögzítik a köznevelési intézmények gazdálkodásának szabályait, felhalmozott tartozásainak lehetséges mértékét. Miután működése során csaknem 140 millió, ebből több mint 50 millió forint hat hónapon túli lejárt közműtartozást és adóhátralékot halmozott fel a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) által fenntartott Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskola, emiatt a szegedi intézményben veszélybe került a gyermekek nevelése. A kormányhivatal döntése értelmében a diákok új, rendezett hátterű intézményekben kezdhetik meg a tanévet.
A közleményben azt írták, a fenntartó MET nem tudja biztosítani a szegedi iskola folyamatos és biztonságos működésének feltételeit, ami közvetlenül veszélyezteti a gyermekek megfelelő testi, értelmi, erkölcsi és érzelmi fejlődésének és az oktatáshoz való jogának érvényesülését. Ezért a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal a gyermekeket megillető jogok biztosítása érdekében új oktatási intézmények kijelöléséről, és a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Középiskolának az egyházi és a magán fenntartású köznevelési intézmények nyilvántartásából való törléséről döntött.
A kormányhivatal szerint a MET folytatólagosan nem fizette saját munkavállalóinak járulékait. A szegedi intézmény emellett 9 millió forintot meghaladó – ebből több mint 7 millió forint hat hónapon túli – lejárt közműtartozást is felhalmozott. A tartozások miatt hosszú távon nem biztosított az intézmény villamosenergiával és gázzal való ellátása, így az oktatás biztonságos, rendezett körülmények között történő megszervezése ellehetetlenült.
A kormányhivatal döntésének értelmében az érintett 133 gyermek szeptember 1-jétől a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal honlapján közzétett köznevelési intézményekben kezdhetik meg a tanévet.
“Összehangolt megsemmisítő akció”
A MET szintén közleményben reagált a döntésre. Azt írták, az “iskolát törölték a magán vagy egyházi fenntartású közoktatási intézmények nyilvántartásából. Ez nem egész egy napot ad a szülőknek új iskolát találni többségében halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű gyermekeik számára. A 150 gyereket és családot érintő döntés esélyt sem ad a helyzet megoldására”. Hozzátették: “A szegedi iskola hétfőn adta volna át pályázati pénzből felújított tornatermét, mindent előkészítettek az évkezdésre és a tanévnyitó ünnepségre”.
Iványiék furcsának találják, hogy a kormányhivatal azt nem érzi károkozásnak, “hogy 150 gyerektől veszik el a biztonságos, szakmailag elismert pedagógiai közeget, a fejlődés, integrálás lehetőségét, és gyakorlatilag lehetetlenné teszi számukra a tanév elkezdését. A szülők pedig szabálysértést követnek el, ha nem iratják be őket, de ez ebben a pillanatban megoldhatatlan feladat a számukra”.
A MET szerint intézményei ellen “összehangolt megsemmisítő akció indult, a gyermekvédelem ügyét hangzatosan pártoló kormány a budapesti és a szegedi intézményekben eddig 450 gyermek és család életét törte ketté, más megoldási lehetőségeket nem is mérlegelve”. A közleményben azt írják, a szegedi intézmények hétfőn is nyitva fognak állni a gyerekek előtt, számukra pedagógiai felügyeletet biztosítanak a helyzet rendeződéséig.
Iványi Gáborék a szegedi Wesley bezárása ügyében is azonnali jogvédelmet kérelmeznek.
Budapesten kezdődött
Korábban megírtuk, hogy kedden a fővárosi kormányhivatal is törölte a nyilvántartásából Iványiék budapesti iskoláit és óvodáit. Budapest Főváros Kormányhivatala akkor azt közölte: mivel a fenntartó Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) szerintük nem képes biztosítani a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium a működési feltételeket, törölte a két intézményt az egyházi és a magán fenntartású köznevelési intézmények nyilvántartásából.
A kormányhivatal közölte: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelzése szerint a fenntartó által felhalmozott jelentős köztartozás, illetve közüzemi díjtartozás veszélyezteti a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelését.
Iványi Gábor szerdai sajtótájékoztatójánn elmondta: a kormányhivatal a szülőknek küldött keddi levelében többek között ózdi, ibrányi, nyíregyházi, sőt kéttannyelvű iskolákat ajánlott a szülőknek. A MET vezetője úgy fogalmazott: ördöginek és teljesíthetetlennek gondolja azt az elvárást, hogy a szülők néhány nap alatt beírassák gyermekeiket a lakóhelyüktől akár két-három órára lévő intézményekbe.
Jelezte: a két budapesti intézmény mellett az abaújkéri iskolájuk is “hasonló módon szűnik meg” a napokban, ide 40 településről jártak nehéz helyzetben lévő gyerekek, akik máshol nem tudták tanulmányaikat folytatni. Senkinek nem kellettek és nem lesz belőlük semmi, ha a tanulmányaikat nem tudják folytatni – jegyezte meg.
Iványi felidézte: 2011-ben alkotmánysértő módon vették el egyházi státusukat, ezzel körülbelül 15 milliárd forint forrást vontak el tőlük, miközben ők legfeljebb ennek tizedével tartoztak a közműszolgáltatóknak. Megjegyezte: nem náluk kell keresni azokat, akik megkárosítják a költségvetést. Bejelentette: jogi úton támadják meg a fővárosi kormányhivatal határozatát.
Címlapkép: Fotocentrál