Hat nappal a tanévnyitó előtt bezáratják Iványi Gáborék iskoláit
A kormányhivatal eljárása során megállapította, hogy a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) mint fenntartó nem képes biztosítani a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium törvényben előírt működési feltételeit – közölte az MTI-vel kedden a kormányhivatal.
A közműszolgáltatók értesítése és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelzése szerint
a fenntartó által felhalmozott jelentős köztartozás, illetve közüzemi díjtartozás veszélyezteti a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelését
– olvasható a közleményben.
A gyermekek biztonságos és megfelelő színvonalú nevelése érdekében a kormányhivatal a közelgő tanévkezdésre tekintettel gondoskodik a gyermekek elhelyezéséről, miután törölte a két intézményt az egyházi és a magán fenntartású köznevelési intézmények nyilvántartásából – írták.
Az óvodai jogviszonyban álló 26 gyermek nevelése érdekében a kormányhivatal felveszi a kapcsolatot az érintettek lakóhelye szerint illetékes és a törvény rendelkezései szerint intézkedni köteles önkormányzatokkal. Mind a 156 tanköteles tanuló számára biztosított lesz a tanulmányok folytatása, ugyanis a kormányhivatal kijelölte azokat az intézményeket, amelyek a szabad férőhelyek erejéig kötelesek átvenni őket. Az érintett szülők tájékoztatást kapnak az elérhető intézményekről. A 89 nem tanköteles tanulót is tájékoztatják az őket fogadni képes intézményekről – írták.
Nem találkoztam még olyan eljárással, amit ez a társaság művel, de úgy látszik, ha megtehetik, akkor megteszik, és a jelek szerint mindent megtehetnek. Semmi nem számít nekik
– nyilatkozta a 444.hu-nak Iványi Gábor, a MET elnöke, aki negyedórával azelőtt értesült a döntésről, hogy a portál munkatársai telefonon megkeresték. Iványi elmondta, az adósságok ütemezéséről és a működési engedélyük meghosszabbításáról az elmúlt hetekben is tárgyaltak a NAV-val és az Oktatási Hivatallal, nyáron ablakcserébe kezdtek, hogy teljesítsék a hosszabbítás feltételeit.
Kérdeztük a tárgyalóféltől, hogy nem fognak-e újabb feltételeket szabni, ha ezt teljesítjük – a kormányhivatal döntésével most megérkezett a válasz
Az elmúlt évtized során a kormány módszeresen ellehetetlenítette a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület munkáját. Előbb az egyházi státuszuk megvonásával, amellyel kizárták az intézményeiket a kiegészítő állami támogatások és az egyszázalékos felajánlás köréből. Ezt az Alkotmánybíróság és a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság is jogsértőnek ítélte, így 2021-ben visszakapták a státuszukat.
A kormány azonban nem kötötte meg ismét a közfeladatok ellátására vonatkozó megállapodást, ami gyakorlatilag az intézmények kivéreztetését jelentette, hiszen a hasonló karitatív szervezeteknek járó kiegészítő támogatások nélkül kellett működniük.
Címlapkép: MTI/Illyés Tibor