'Ismétlődő szülés veszélye' miatt vált meg az egyik állami szerv több náluk dolgozó kismamától
Dóra a Magyar Helsinki Bizottság ügyfele, mióta beperelte munkaadóját, az egyik állami szervet, akik a szülése után jelezték, hogy nem hosszabbítják meg 2015 óta tartó jogviszonyát. A hivatalos indoklás szerint Dóra – akinek egyébként nem ez a valódi neve – nem teljesítette a gyakornoki program feltételeit. De az édesanya kiváló teljesítményértékeléseket produkált, és a feltételeket csak utólag kérték számon, korábban nem tették azokat közzé. Amikor Dóra a munkaügyi osztályon érdeklődött, kiderült: munkaviszonyát valójában azért nem hosszabbították meg, mivel fennáll az “ismétlődő szülés veszélye”.
A jogvédő szervezet közleményében arról ír: Dóra másfél éves szerződését eleinte simán megtoldották újabb másfél évvel. Ezen idő alatt született meg gyermeke, és amikor ezután másodjára is hosszabbításért folyamodott, elutasították a kérését. Javasolták, hogy pályázzon egy újabb gyakornoki állásra pár hónappal később, de az anyukát oda sem vették fel. Ekkor árulták el a munkaügyi osztályon azt, hogy mi az elutasítás valódi oka: az, hogy Dóra valószínűleg újra elmenne szülni. Ezt egy korábbi kollégája is megerősítette, majd az is kiderült, hogy két másik kismamával is hasonlóan bánt a munkáltató.
A Helsinki megjegyzi: míg az összes női gyakornok munkavisonya megszűnt, a három férfi kolléga mind megtarthatták állásukat. Dóra a munkaadójától kártérítést, valamint másfél milliós sérelmi díjat követel. Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje a következőt nyilatkozta az eset kapcsán:
önmagában az is jogellenes, hogy határozott idejű szerződésekkel trükközget a munkáltató, miközben ügyfelünk jogviszonyát nyilvánvalóan határozatlan idejűnek kell tekinteni. Az pedig minden szempontból elfogadhatatlan, hogy egy munkavállaló nőt az esetleges jövőbeli várandóssága miatt ne alkalmazzák. Különösen súlyos ez a jogsértés, mert egy állami szervnél történt és több nő is áldozata lett. Sokat hallunk mostanság népességfogyásról, családvédelemről, babaváró támogatásról meg a nők kötelességéről. De jól látszik, az államnak a saját háza táján is akad tennivalója, hogy a szülő nőket és kismamákat ne érje hátrány.