Ismét elérhető a Facebook és a tulajdonában lévő platformok
Illusztráció (Hakan Nural / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
A Facebook és a hozzá köthető platformok hétfő este váltak globálisan elérhetetlenné, nem sokkal azt követően, hogy Frances Haugen, a vállalat korábbi termékmenedzsere olyan belső dokumentumokkal látta el az amerikai sajtót, amelyek – állítása szerint – bizonyítják, hogy az amerikai cég tisztában van a termékei által okozott károkkal. Haugen azt állítja: a Facebook saját kutatása is azt mutatta, hogy a platform fokozza a gyűlöletet és a félretájékoztatást, fokozott polarizációhoz vezet, valamint hogy az Instagram kifejezetten károsíthatja a tizenéves lányok mentális egészségét – írja az MTI.
A Facebook hivatalos magyarázata magyar idő szerint kedd hajnalban érkezett meg: blogbejegyzésükben azt írják, a közel hat órán át tartó Facebok-leállás a routerek konfigurációs beállításának változása miatt következett be, és szó sincs hackelésről vagy a felhasználók adatainak megszerzésére irányuló kísérletről – olvasható a 24.hu cikkében.
A belső rendszerek is összeomlottak
“Tisztában vagyunk azzal, hogy néhány embernek gondjai vannak a Facebook alkalmazás elérésével. Dolgozunk azon, hogy a lehető leggyorsabban visszaálljunk a normális kerékvágásba, és elnézést kérünk az esetleges kellemetlenségekért!” – közölte hétfőn a Facebook a Twitteren.
A Facebook a webhely “nem érhető el” üzenetet jelenítette meg a felhasználóknak, az Instagram pedig “szerverhibát” mutatott. A platformokon nem lehetett új tartalmakat betölteni.
A vállalat arról is beszámolt, hogy a belső – az alkalmazottak által használt – rendszereik is összeomlottak. A társaság nem közölte, hogy mi okozhatta a szolgáltatás kimaradását, amely szakértők szerint nem ritka jelenség, azonban ritkán fordul elő globális szinten.
A Telex arról ír, hogy nem hekkertámadás áll a meghibásodás hátterében. A New York Times a Facebook két, magát megnevezni nem kívánó IT-szakértőjére hivatkozva azt írta: az érintett alkalmazások rendszerei túlságosan eltérőek ahhoz, hogy egy támadás hatására egyszerre álljanak le.
Példátlan leállás
Ez volt az óriásvállalat történetében a legnagyobb leállás, a vállalat arról is beszámolt, hogy a belső – az alkalmazottak által használt – rendszereik is összeomlottak.
A leállásokat nyomon követő DownDetector honlap közlése szerint ezekben az órákban mintegy 14 millióan jelentették a platformokat.
Óriási összeget bukott Zuckerberg
A hétfő esti több órás Facebook-leállás már hétmilliárd dolláros veszteséget okozott a Facebook alapító tulajdonosának, Mark Zuckerbergnek – írja Bloomberg nyomán a 24.hu.
A cikk szerint az események hatására annyian adták el a részvényüket, hogy a cég árfolyama 5 százalékponttal esett. Ezzel Zuckerberg becsült vagyona 120,9 milliárd dollárra csökkent, így a Bloomberg milliárdos ranglistáján az ötödik helyre csúszott vissza.