Ősrégi módszert vezettek be a magyar iskolákban a hőség ellen
- Hajnalban minden tankerületi iskolában kötelező szellőztetni.
- A tanórák előtt a diákoktól elvett mobilokért az adott tanintézmény a felelős.
- Az iskolák automatikusan megkapják az EESZT-ből a diákok orvosi igazolását.
- A végzős évfolyamok számára szeptemberben nyílik lehetőség az ingyenes jogosítványszerzésre.
- A mesterséges intelligencia használatának megtanítása részben az iskola felelőssége.
Hosszú interjút adott az InfoRádió Aréna című műsorában Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára. A beszélgetésből a 2024-2025-ös tanévre vonatkozó újdonságokat emeltük ki.
Szellőztetni kell hajnalban az iskolákban
A szeptemberi hőséggel kapcsolatban elmondta: elrendelték, hogy minden tankerületi iskolában hajnalban szellőztessenek. Emlékeztetett: az igazgatóknak joguk van hőségriadós helyzetben rövidített oktatást is bevezetni. A jövőbeni esetleges hőségszünetek bevezetéséről azt mondta: jósolni nem akar, de a klímaváltozáshoz adaptálni kell az iskolaépületeket.
Ki vállal felelősséget az elvett mobilokért?
Az iskolai okoseszközökkel kapcsolatban feltett kérdésre, mely szerint mindenkit felmentenek-e, aki nem tartja be a szabályt, vagy csak azt, aki ezt nyilvánosan el is mondja – utalt a műsorvezető a budapesti Madách Imre Gimnázium felmentett igazgatójára -, Maruzsa nem adott konkrét választ, helyette arról beszélt, hogy évente nagyjából ötszáz igazgatói kinevezésre kerül sor, és “adott esetben, ha ez indokolt, akkor fel is mentenek vezetőket”.
Az okoseszközök iskolai tiltásáról szóló rendelet végrehajtásában “nagyon nagy mozgásteret kaptak az intézmények”, és a pedagógusok is – mondta az államtitkár. Hangsúlyozta: a kormányzat nem ellensége az okoseszközök pedagógiai célú használatának.
A pedagógiai cél meghatározása pedig teljes egészében a pedagógusnak, aki az adott tanórát tartja, a jogköre.
Maruzsa kifejtette: a törvény és a rendelet felhatalmazta az intézmény dolgozóit, hogy elvegyék ezeket az eszközöket, természetesen azzal, hogy a nap végén ezt visszaadják minden tanulónak, tekintet nélkül az árára vagy a típusára. A kérdésre, hogy ki vállal anyagi felelősséget az adott eszközért, kijelentette:
“Természetesen az intézmény, de azért fontos rögzíteni, hogy a puding próbája az evés.”
Az államtitkár “mindenkit higgadtságra és némi kivárásra” biztat a kérdéses ügyben, “mert nyilván, amikor az eszközt az adott intézmény elkéri, kikapcsolt állapotban elteszi, abban bízunk, hogy nem fog vele semmi történni abban a néhány órában, amíg vissza nem kapja a tanuló”.
Az orvosi igazolások bekerülnek a KRÉTÁ-ba
“Most egy nagyon nagy fejlesztést hajtottunk végre, ennek másfél millió gyerek szülője, tehát potenciálisan akár hárommillió ember fog nagyon örülni” – mondta el az államtitkár a KRÉTA és az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) összekötéséről. Mostantól ugyanis az EESZT-ből automatikusan át fognak menni az adatok a KRÉTA rendszerbe.
“Magyarán a szülőnek ezzel nem lesz dolga a jövőben,
ha az orvos rögzíti az EESZT-ben a hiányzást, hogy mely napokon igazolt a gyermek betegség miatti iskolai távolléte, akkor ez automatikusan átfordul a KRÉTA rendszerbe az ottani ügyintézéshez.
Az iskoláknak semmilyen többletadminisztrációt ez nem jelent, hiszen ugyanúgy, mintha a szülő küldte volna be az igazolást, most automatikusan megkapják az EESZT-ből” – fogalmazott Maruzsa, hozzátéve, hogy továbbra is lesz lehetőség papír alapú igazolás kiállítására, tehát a szülői igazolást az iskola a jövőben is el tudja fogadni.
Ingyenesen elérhetővé teszik a KRESZ elméleti tananyagát, az egészségügyi tananyagot, és biztosítják a vizsgalehetőséget
Az iskolai jogosítványszerzést a jogosítványszerzők számának visszaesése miatt indították el: a KRÉTÁ-ban a végzős középiskolások számára ingyenesen elérhetővé teszik a KRESZ elméleti tananyagát, illetve az egészségügyi tananyagot, és biztosítják a vizsgalehetőséget. Emellett pedig a középfokú intézményekben a tanév folyamán az Országos Mentőszolgálat egy egészségügyi demonstrációs napot is szervez, amelyen az érintetteknek a részvétele kötelező – magyarázta Maruzsa.
“Gyakorlati oktatásra egyelőre kettő irányban lesz módjuk, vagy elmennek, ahogy eddig is tették volna, egy autósiskolához fizetős jelleggel, vagy – és itt a Honvédelmi Minisztériumnak lett valóban szerepe – ahogy korábban az MHSZ-nél is lehetett jogosítványt szerezni, így a Honvédelmi Minisztérium szervezésében is egyre bővülő kapacitásokkal el fog indulni egy olyan lehetőség, ahol ingyenesen meg tudják csinálni a fiatalok a gyakorlati vezetést” – mondta az államtitkár. Hozzátette: a végzős évfolyamok számára most szeptemberben nyílik lehetőség, hogy ilyen módon kezdjék el a jogosítványszerzés lépéseit.
A mesterséges intelligencia is beépült a digitális kultúra tananyagába
Az interjúban szó esett a digitális világ kihívásairól is. Az államtitkár elmondta, a 2020-as NAT-módosításnál az informatika tantárgyat azért nevezték át digitális kultúrára , mert “atitűdöt is igyekszik közvetíteni, hogy a digitális világ kihívásaival, az internet veszélyeivel hogyan nézzenek szembe a fiatalok. Már nem csak programozásról van szó, ez jóval tágabb, sőt, tavasz folyamán az előző tanév nagy novuma, a Chat GPT, a mesterséges intelligencia is beépült a digitális kultúra tananyagába“. Maruzsa szerint a mesterséges intelligencia használata önmagában nem baj. Szerinte az a gond, ha “ez egy megúszássá válik, és igyekszik a gondolkodás kiváltására használni bárkit”.
“Ezeket a nagy nyelvi modelleket, mesterséges intelligenciát meg kell tanítanunk használni, és ez részben az iskola világának a felelőssége”
– fogalmazott az államtitkár.
Címlapkép: MTI/Máthé Zoltán