Így vészeld át kutyáddal a szilvesztert!
Kutyásként az év utolsó napja az egyik legnagyobb stresszforrás. A fény- és hanghatásokat a legtöbb négylábú rosszul viseli, ilyenkor jobb előre felkészülni arra, hogy minél kevésbé viselje meg az ebeket a forgatag.
Biztosítsuk a nyugodt környezetet a kutyának. Legyen ez egy elsötétített, belsőbb szoba, ahová a legkevésbé ér el a tűzijáték zaja és fénye.
Ha sétálni visszük, mindenképpen pórázzal tegyük, akkor is, ha egyébként anélkül szoktuk.
Szénhidrátban, B6 vitaminban gazdag ételt adjunk neki délután.
Ha már megijedt, stresszes, érdemes elvonulni a kutyával egy elsötétített szobába és lassan, nyugtató mozdulatokkal simogatni. Lefogni semmiképpen sem szabad.
Ne büntessük a kutyát azért, mert fél, ilyenkor úgy érezné, hogy valóban vészhelyzet van és félni kell.
Próbáljuk meg játékkal elterelni a figyelmét.
Ha szól a tévé vagy rádió, akkor az ismerős zajok mellett kevésbé figyel a külső hangokra. Tudományosan igazolt tény, hogy a klasszikus zene is jó hatással van az emlősök idegrendszerére.
Gyógyszerek is segíthetnek a félelem oldásában, ezeket csak állatorvosi konzultáció után alkalmazzuk.
A gyógynövények közül például a szárított macskamenta nyugtató hatású, a bazsalikom illóolaja a stresszes idegekre hat, a levendula a pihenést könnyíti, a bergamott a félelem ellen használ, a narancs nyugalmat és kiegyensúlyozottságot biztosít.
Fel kell készülni arra is, ha mégis elszökne az állat. Természetesen legyen mikrochip benne és érdemes a gazda elérhetőségét tartalmazó nyakörvet tenni rá.
És persze jó lenne, ha a szilveszteri bulizók is tekintettel lennének a félős állatokra és minél kevesebbet használnák a pirotechnikai eszközöket…
Forrás: allatvedo.hu, utazzkutyaddal.hu
Címlapfotó: Thinkstock