Így marad sokáig friss a vágott virág
Virágzik az illatos rózsa, a levendula és a mező megannyi virága. Vázába téve a lakás dísze, mely mosolyt csal az arcokra. Hogyan marad a legtovább friss a csokor? Jöjjenek a dédik ötletei.
Visszavágni kötelező
Ahhoz, hogy a bokréta vagy a szál rózsa minél tovább illatozzon, naponta vágjuk vissza a szárát ferdén, hogy minél több vizet tudjon felszívni. Érdemes ilyenkor a szárat is megtisztítani, hogy a levelek ne érjenek bele a vízbe, és ne induljanak ott rothadásnak, illetve a száradtabb leveleket érdemes leszedni. Dédanyáink mindig is tudták, hogy a visszavágás a fás szárú virágokra nem vonatkozik, például az orgonára sem. Ezeket a szárakat inkább behasítani érdemes, hogy a víz áramlását megkönnyítsük a virágok felé.
Nem mindegy, milyen vízzel
Mielőtt a csap alá tartanánk a vázát, ellenőrizzük a kézfejünkkel, hogy a víz ne legyen se túl hideg, se túl meleg. Az sem mindegy, hogy a mennyi a víz mennyisége a vázában: a legideálisabb, ha csak félig érnek a szárak a vízbe. Így például a tulipán vagy a gerbera nem szereti annyira a vizet, a dédik szerint elég, ha csak kb 5 cm vízben állnak. Ha több a víz, a száraik elpuhulhatnak, és tönkremennek. A váza újratöltéséről azonban mindig gondoskodjunk, hiszen hamar felszívják azt a kis vizet.
Aszpirin vagy cukor?
Ez az a pont, ahol a dédik nem mind értenek egyet. Akadnak, akik esküsznek arra, hogy egy fél tabletta aszpirin a váza vizében feloldva tovább frissen tartja a virágokat. Mások szerint egy kiskanál cukor teszi ugyanezt. Sőt olyat is hallani, hogy egy 20-as érme a váza aljára dobva tesz majd csodát. A tudósok elismerik a cukor előnyeit, az aszpirint nem javasolják, mivel bár a virágoknak jót tesz, de a leveleket tönkreteszi. Egy kísérlet szerint pedig a legjobb választás, ha a váza vizébe nem csak cukrot, de ecetet is teszünk. Az eredmény magáért beszél.
Forrás: FTD.com