Hosszú Katinka ma ünnepel
Hosszú Katinka 1989. május 3-án született Baján.
Itt lett az úszás szerelmese, miután nagyapja – későbbi edzője – megtanította neki a sportág alapjait. Első magyar bajnoki címét 2003-ban szerezte meg 400 méter vegyesen.
2004-ben, 15 évesen aranyat nyert az első Ifjúsági Európa Bajnokságon 4*200-as gyorsváltóval. Még abban az évben részt vett az athéni olimpiai játékokon.
Első nemzetközi hosszúpályás felnőtt éremre, egy ezüstre, a 2008-as eindhoveni Európa Bajnokságig kellett várni. Ezt követően Pekingben állt rajtkőre, második olimpiáján.
2008-ban megkezdte tanulmányait a Dél-Kaliforniai Egyetemen, ahol pszichológiát hallgatott. Itt ismerkedett meg férjével is, Shane Tusup-pal.
A 2009-es római világbajnokságon két bronzérmet szerzett, majd 400 méter vegyesen világbajnok lett. Ekkor választottak először az Év Női Sportolójának Magyarországon.
A londoni olimpián 400 méter vegyesen a negyedik, 200 méter vegyesen nyolcadik, 200 méter pillangón pedig a kilencedig helyet szerezte meg.
Ezután költözött haza és lett az edzője Shane Tusup. Az eredmények sem maradtak el: az év végi rövidpályás Európa bajnokságon Chartres-ban 100 és 200 méter vegyesen és 200 méter pillangón is felállhatott a dobogó legmagasabb fokára.
A páros innentől megállíthatatlannak bizonyult. 2013-ban, a barcelonai világbajnokságon 200 és 400 méter vegyesen is maga mögé utasította a mezőnyt, valamint egy bronzéremmel is gazdagabban tért haza. Ő lett az első versenyző, aki mindhárom vegyes úszó számban egyszerre tartotta a világcsúcsot rövid pályán. A női összetett pontversenyben pedig ismét az élen végzett. Ugyanezen évben ismét az Év Női Sportolójának választották Magyarországon, és az Európai Úszószövetség, a LEN az év legjobb európai úszónőjének választotta.
2013-ban házasodtak össze Shane-nel.
2014-ben az Európa bajnokságon újabb három aranyérmet, egy ezüst és két bronz nyert. A FINA az év női úszójának választotta.
2015-ben nagypályás medencében úszott világrekordot: 200 méter vegyesen Ariane Kukors 2009 óta fennálló, addig megdönthetetlennek tűnő csúcsánál úszott jobbat. 400 méter vegyesen is győzött, 200 méter háton bronzérmet nyert.
2016-ban Rio de Janeiróban megrendezett olimpián 3 arany- és 1 ezüstéremmel az olimpia legeredményesebb úszója volt egyéni számokban. A kanadai rövidpályás világbajnokságon hét arany- és két ezüstérmet szerzett, és a rövid pályás világbajnokságok legeredményesebb női úszójává vált.
Harmadszor is „Az év úszónője” lett, valamint „A Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal” állami kitüntetésben részesült. Ebben az évben 172 aranyérmet, 35 ezüstöt, valamint 15 bronzérmet nyert összesen. Emellett megalapította saját cégét, az Iron Corporation Kft.-t, Iron Ladyként önálló brand-et hozott létre, melyet Shane-nel együtt vezetnek.
2017-ben ötödszörre választották Magyarországon az év női sportolójának, majd átvehette az év európai sportolójának járó díjat is.
A Budapesten megrendezett 2017-es úszó-világbajnokságon 200 vegyesen lett világbajnok, majd a 400 méteres vegyesúszást világbajnoki csúccsal nyerte meg.
A decemberi rövidpályás Európa-bajnokságon összesen hat aranyérmet szerzett.
Forrás: katinkahosszu.com
Címlapfotó: MTI – Illyés Tibor