Hétvégén óraátállítás: többet vagy kevesebbet alhatunk?
Vasárnap az óra szerint átlépünk a nyárba és új időszámítás kezdődik. Egyelőre még évente kétszer is alkalmazkodnunk kell ehhez a szokáshoz: október és március utolsó vasárnapján átállítjuk az órákat. Ezúttal ez éppen erre a hétvégére esik, azaz március 25-re.
Szombatról vasárnapra virradó éjjel előre kell állítani az órát, hajnali 2 órakor 3 órára. Ilyenkor mondjuk azt, hogy egy órával kevesebbet alszunk.
Először Benjamin Franklin vetette fel az óraátállítás ötletét 1784-ben, de csak 1916 tavaszán vezették be, takarékossági célokból, ám a béke idején nem alkalmazták és csak a második világháború ideje alatt terjedt el újra – írja a Femina.hu.
Magyarországon 1980 óta élünk tartósan a két időszámítás szerint. Akkoriban több világos órát szerettek volna nyerni ezzel. A Mavir szerint az átállítással áram, egyúttal évi 4-5 milliárd forint takarítható meg. Éves szinten körülbelül 100-120 gigawattórával kevesebb áramot használ az ország a nyári időszámítás ideje alatt, ami 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg – adta hírül a Privátbankár.
Ugyanakkor egy felmérés szerint a magyarok 80 százaléka eltörölné az óraátállítást, de a nyári időszámítás szabályait az Európai Unió 1996-ban egységesítette, így nem lesz könnyű eltörölni.