Hernádi Judit a hajléktalan-törvényről: Rettenetesen fáj végignézni, hogy embereket elvisznek
Az “Egy mondat. Kortárs írók a hajléktalanságban élők méltóságáért” címmel vasárnap, a Kossuth téren megrendezett eseményen nyolcvan író, költő és közíró tiltakozott a Büntető törvénykönyv októberben életbe lépett módosítása ellen, amely kriminalizálja a hajléktalanokat. Az eseményen Hernádi Judit is részt vett, aki az ATV Egyenes Beszédben elmondta: rettenetesnek tartja az új törvényt.
A színésznő e-mailben kapott meghívót a demonstrációra, és nagyjából egy órán belül eldöntötte, hogy elfogadja a felkérést.
Tudom azt, hogy mostanában az ilyen megmozdulásoknak nincs vége. Nincs megoldás, hiába tüntet az ember, hiába áll oda, nincs megoldás. Végig kellett gondolnom, hogy ez miről szól, és úgy gondoltam, hogy emögé oda kellett állni. Mert itt arról van szó, hogy embereket végülis biztos halálba, vagy afelé sodornak. Figyeltem is, Gödöllőn volt az első, és Budapesten is volt kettő
– magyarázta Hernádi.
Bilincsben kell odavezetni, és külön teremben hallgatta végig, mert nem is szólhatott bele az ellene folyó eljárásba. Ez azért elképesztő. És utána még pénzbírság. Elgondolom azt, amikor az ember kap egy pénzbírságot, mert rosszul parkolt, ahhoz milyen arcot tud vágni és mennyire rosszul érinti. És akkor ezeknek az embereknek ez mi? Húszezer forintra bírságolták a gödöllőit ha jól tudom. Iszonyat. (…) Ez rettenetes. Mi lesz velük? Nem lehet elvenni, ahonnan már nincs. Kiveszik a kezükből, vagy a szájukból az ennivalót? Vagy mi ez?
– vélekedik a színésznő, aki nem dühös, hanem rettenetesen fáj neki, hogy végig kell néznie, ahogy embereket elvisznek.
Az október 15-től életbelépő új jogszabály szerint tilos életvitelszerűen közterületen tartózkodni: akit 90 napon belül háromszor is figyelmeztetnek a rendőrök a közterület elhagyására, az ellen szabálysértési eljárás indul, ha a felszólításnak a negyedik alkalommal sem tesz eleget.