Hazánkba is eljuthatott a gyerekeket és szülőket világszerte rettegésben tartó horrorlény
A világ különböző pontjain, többek között angolul, spanyolul, és németül íjesztgeti a gyerekeket a WhatsApp nevű csevegő alkalmazáson keresztül a Momo nevű, emberfejű, csirketestű virtuális lény, aki egy 12 éves gyermek öngyilkosságával is kapcsolatba hozható – írja a 24.hu. A rejtélyes figura már hozzánk is eljuthatott, ezért a szülőknek és a gyerekeknek érdemes felkészülniük arra, hogy az interneten nem mindenki az, akinek mutatja magát.
A sajtó a második Kék Bálnaként is hivatkozik a Momo-jelenségre, mióta egy 12 éves argentin lány vélhetően Momo miatt akasztotta fel magát. Egyesek szerint ugyanaz a személy állhat a két fenomén mögött. A kislány felakasztotta magát, de előtte a mobiljával felvette, hogy Momóval csetelt. A rendőrség egy 18 éves tinédzsert is keres, akinek köze lehet a halálához, és online ismerkedtek meg.
A Kék bálna (Blue Whale) egy állítólagos internetes játék, illetve az annak folyományaként megfigyelhető jelenség és internetes visszaéléssorozat. A feltételezések szerint a játék akár 130 kamasz halálát okozta Oroszországban és egyéb területeken. A beszámolók szerint a résztvevőknek különféle feladatokat kell végrehajtaniuk, melyek végül öngyilkossághoz vezethetnek. A jelenséggel kapcsolatos források igen ellentmondásosak – írja a Wikipédia.
Momo mindenféle feladatokat ad a gyerekeknek, brutálius képeket küld, és fenyegetőzik. Arra, hogy öngyilkosságra szólítana fel, egyelőre nincs konktrét bizonyíték. A horrorlény jelenleg három számról (egy japán, egy mexikói és egy kolumbiai szám) keresi az áldozatait a WhatsAppon, és azt állítja, mindenféle érzékeny információt tud a hívott félről, például a lakhelyét. Nemcsak csetel, hanem hanghívást is kezdeményez, ilyenkor csontropogásokat és torzított hangokat lehet hallani.
🔴¡NO agregues a “Momo”!🚫
Si grabas en tu agenda 📲 el núm. +8143510*** te aparecerá un extraño rostro de una mujer. Es el último viral de WhatsApp de moda entre los adolescentes. #NoPiques, 🤣 broma o 👿 ataque de ciberdelincuente ❓ Mejor pasa de agregar.#VeranoSeguro 🖥 pic.twitter.com/qVofD2JZpM— Guardia Civil 🇪🇸 (@guardiacivil) 2018. július 19.
Egyes források szerint egyszer csak megjelenik a felhasználóknál kontaktként a WhatsAppon a szám, mások pedig arról számoltak be, hogy pár hete a Facebookon titokzatos telefonszámokkal egy kihívás keringett, amiben a felhasználókat arra buzdították, hogy vegyék fel a kapcsolatot ezekkel a telefonszámokkal – számolt be az Index. WhatsAppon érkező lánclevélről is vannak beszámolók: ezekben Momo halált és egyéb szörnyűségeket helyez kilátásba, valamint azt állítja, hogy gázolás következtében 3 éve meghalt, és ha a felhasználó nem akarja, hogy éjfélkor az ágya mellett jelenjen meg a borzasztó lény, akkor 15 ismerősének küldje tovább a levelet.
Rejtély, hogy ki működteti Momót és miért
Pár biztonsági szakértő úgy véli, egy hacker van a figura mögött, és a célja a pszichológiai nyomásgyakorlással történő adatlopás. Az orosz média azt állítja, Momo egy vírus segítségével adja hozzá magát a felhasználók kontaktlistájához.
A torz figura egyébként 2016 óta van jelen a neten. A karakter lehet, hogy egy japán speciáliseffekt-cég, a Link Factory alkotása, máshol viszont arról írnak, hogy Momo eredetileg egy Midori Hayashi nevű képzőművész szobra, amit a Vanilla Gallery tokiói galériában állítottak ki.
Máris rengeteg kamu Momó-fiókok és hamis YouTube-videó készült
Több százezres, milliós nézettséget hoznak a vloggereknek azok a vélhetően hamis felvételek, amelyekben felveszik a kapcsolatot a lénnyel. Így ha véletlenül valakinek sikerül is kapcsolatba lépnie az eredeti Momóval, nem fogja megtudni, hogy vele beszél, vagy csak egy imposztorral.
Már Magyarországon is kaptak üzenetet a lénytől, vagy annak egyik klónjától
Polareczki Andrea, a Safer Internet Program okatója az ATV Start című műsorában a Momo-fenoménnal kapcsolatban hangsúlyozta: mind a gyerekeknek, mind a szülőknek fel kell készülniük arra, hogy az interneten nem mindenki az, akinek mutatja magát. Hozzátette: arra nincs bizonyíték, hogy itthon is az eredeti lény küldte a hátborzongató szöveget.
A szakértő szerint a a gyermekek egy részének ijesztő, mások számára vicces lehet Momo, egy harmadik, kissé zárkózottabb, vagy szüleikkel nem megfelelő kapcsolatot ápoló gyerekek csoportja azonban veszélyben vannak. Polareczki szerint ugyanis a Momo-problémát a gyerekeknek és a szülőknek együtt érdemes kezelniük, és számítani kell arra, hogy gyermekeink eszközeire érkezhetnek felkavaró üzenetek az interneten.
Az internetes szakértő úgy véli, bizalmas szülő-gyerek kapcsolat esetén a gyermek elmeséli a szülőnek, ha megkeresi őt Momo, ha pedig ezt nem teszi, akkor a figyelmes szülők észrevehetik, hogy a gyerekük zárkózottabbá, zaklatottabbá válik.
Polareczki a hasonló jelenségek megelőzésére azt javasolja, beszéljenek a szülők a gyerekekkel arról, hogy milyen alkalmazásokat használnak, majd nézzenek utána ezeknek az applikációnak. Kiemelte az adatvédelmi beállítások fontosságát is, amelyekkel az üzenetküldésen alapuló alkalmazásoknál pár kattintással beállíthatják, hogy csak a telefonkönyvben szereplő személyek küldhessenek üzenetet.