Hatalmas felfedezés Egyiptomban: újabb szfinxet áshattak ki
Az egyiptomi hatóságok szerint igen valószínű, hogy egy második szfinxszobrot találtak Luxor közelében – írja az Independent. Az emberfejű, oroszlántestű építmény két Nílus partján fekvő műemlék, a Karnaki templom és a Luxori templom között, körülbelül 10 kilométerre a Királyok völgyétől, a fáraók ősi temetkezési helyétől, egy út felújítása közben bukkant a felszínre.
Amennyiben a lelet tényleg az, aminek látszik, akkor mintegy 4500 évvel ezelőtt, i. e. 2500-ban épülhetett. Képeket egyelőre nem tettek közzé a szoborról, amit még nem emeltek a felszínre, de minden arra járó turistát szívesen látnak az építési területen.
Mohamed Abel Aziz, a luxori antikvitásokért felelős igazgató elmondta: a 3,6 milliárd forintos beruházást leállítják, amíg nem döntenek a lelet sorsáról.
A gízai nagy szfinx, vagyis az eddigi egyetlen nagyméretű szfinxszobor a Föld egyik legnagyobb és egyben az egyik legrégebbi szobra – írja a Wikipédia. Az oroszlántestű és emberfejű lényt ábrázoló alkotás az i. e. 26. században készült, egyidőben az egyiptomi Óbirodalom IV. dinasztiájának gízai piramisaival. 4500 éve áll a Nílus völgyének szélén, és mintegy jelképesen őrzi a piramisokat. A szfinx Hafré vagy Hufu fáraónak állít emléket.