Hat éve nem volt ekkora infláció, a zöldségek ára drasztikusan emelkedett
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken jelezte, hogy a piaci 2,9 százalékos várakozásokhoz képest átlagosan 3,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak egy év alatt – írja az MTI. Az egyszeri és szezonális hatásokkal érintett termékektől megszűrt úgynevezett maginfláció februárban 3,5 százalékra emelkedett a januári 3,2 százalékot és a decemberi 2,8 százalékot követően. Ez utoljára hat évvel ezelőtt, 2013 februárjában volt ennél magasabb (3,6 százalék).
Az élelmiszerek drágultak a legjobban tavaly óta
Az elmúlt év során a legnagyobb mértékben – 5,2 százalékkal – az élelmiszerek ára emelkedett: az idényáras termékekért 23,3 százalékkal kell többet fizetni, köztük a burgonya ára 76, a friss zöldségeké pedig 39,8 százalékkal nőtt. A liszt és a péksütemények nagyjából 10 százalékkal drágultak. A házon kívüli étkezés 6,8, százalékkal kerül többe. Van olyan élelmiszer, amelynek csökkent az ára: ilyen a tojás, amely 17,4 százalékkal kevesebbe kerül, a tej 8,4 százalékkal olcsóbb, a cukorért 6,5 százalékkal kérnek kevesebbet.
A szeszes italok, a dohányárú és a karbantartási munkák is jóval többe kerülnek
Mivel a jövedéki adót emelték, a szeszes italok és dohányáruk ára átlagosan 7,0 százalékkal megnőtt. Az üzemanyagárak 1,6 százalékkal csökkentek. A szolgáltatások átlagosan 2,7 százalékkal több pénzünkbe kerülnek: a lakásjavítási és karbantartási munkákért 12,1, a postai szolgáltatásokért 5,4 százalékkal kell többet fizetni. A belföldi üdülés 6,1 százalékkal kerül többe, de a telefon és az internet olcsóbb, mint egy évvel ezelőtt.
A háztartási energia ára alig emelkedett, kivéve a tűzifát és a palackos gázt
A lakbérek is emelkedtek, 7,9 százalékkal. A háztartási energia 1,2 százalékkal drágult – ezen belül a palackos gáz ára 12,4, a tűzifáé 8,1 százalékkal emelkedett, míg az áram, a vezetékes gáz és a távfűtés változatlan összegért érhető el. A tartós fogyasztási cikkek közül leginkább az új autók ára nőtt: egy új kocsiért 7,4 százalékkal kell többet fizetni.