Hamarosan kiderülhet, hogy létezik-e a Loch Ness-i szörny
A Loch Ness-i szörny rejtélye már évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, de könnyen lehet, hogy a titok megoldása alig pár hónapnyira van. Egy nemzetközi kutatócsoport, amit Új-Zélandi Otagói Egyetem professzora, Neil Gemmell vezet, júniusban fogja megvizsgálna a tavat.
A kutatók azokat az apró DNS-maradványokat fogják átvizsgálni, amit az élő szervezetek hátrahagynak a tóban. Ezután felállítanak egy részletes listát azokról a lényekről, amik a tóban élnek és aprólékosan összehasonlítják más hasonló tavak adataival.
Amikor egy élőlény a környezetében mozog, mindig hátrahagy apró DNS-darabkákat a bőréről, pikkelyeiről, tollairól, bőréről, illetve a vizeletéből és az ürülékéből. Ezeket a maradványokat be lehet gyűjteni, analizálni, és ismert organizmusok százezreit tartalmazó adatbázissal összehasonlítani. Még ha nem is találnak pontos egyezést, a kutatók általában képesek viszonylag jól körülhatárolni rendszertanilag az adott szervezetet.
Gemmel azt mondja, meglepődne, ha az úgynevezett Jurassic-hipotézist alátámasztó, kihalt tengeri hüllő DNS-maradványaira bukkannának, de nyitott elmével áll a feladathoz. “Nagy halak, mint harcsák vagy tokfélék is felmerültek korábban, mint a legenda lehetséges magyarázata. Ezeket és más ötleteket nagyon is tudunk majd tesztelni” – nyilatkozta a tudós.
A kutató úgy véli, több új fajt, különösen baktériumokat fognak felfedezni, és a Loch Ness tóban tenyésző invazív fajokról (például a rózsaszín lazacról) is értékes új információkat szereznek majd.