’Halállistát’ állítanak össze kárpátaljai magyarokról – bekérettük az ukrán nagykövetet
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) bekérette az ukrán nagykövetet, miután “minőségileg új szintre lépett Ukrajna magyarellenes politikája” – közölte a tárca parlamenti államtitkára szerdán Budapesten újságírókkal. Magyar Levente azután tartott sajtótájékoztatót, hogy a minisztériumban megbeszélést folytatott Ljubov Nepop budapesti nagykövettel.
Az államtitkár közlése szerint az intézkedés azért vált szükségessé, mert Ukrajnában, és az ukrán parlament honlapján az ukrán-magyar kettős állampolgárok kollektív deportálását, kitoloncolását szorgalmazzák. Továbbá Ukrajna belügyi csapatokat és katonaságot telepít, laktanyákat épít a magyar határ közelében – tette hozzá az államtitkár.
Elmondta: a Mirotrovec elnevezésű szélsőséges ukrán honlap “halállistáján”, már háromszáz olyan kárpátaljai magyar állami vagy önkormányzati tisztviselő adatai szerepelnek, akikről azt állítják, hogy kettős állampolgárok. Szijjártó Péter külügyminiszter is szerepel a listán – tette hozzá.
Azért halállista, mert Ukrajna vélt ellenségeit sorolja, és korábban volt arra példa, hogy akik erre rákerültek, gyilkosság áldozatává váltak
– fogalmazott.
Ugyanakkor – folytatta – az ukrán parlament honlapjára állampolgári kezdeményezés nyomán felkerült egy petíció, amelyben az ukrán-magyar kettős állampolgárok kollektív “deportálásához, kitoloncolásához” gyűjtenek támogatást. Aggályos, hogy ennek teret ad az ukrán parlament – hangsúlyozta.
Furcsa intézkedések
Az államtitkár szerint szintén aggodalomra ad okot, hogy Ukrajna “katonai támaszpontot” hoz létre Kárpátalján, néhány kilométerre a magyar határtól, egyben a NATO és az Európai Unió határától. Furcsa, hogy erre rendelkezésre áll a kapacitás akkor, amikor Kelet-Ukrajnában harcok folynak – fűzte hozzá.
Magyar Levente úgy vélekedett: mindennek nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy az ukrán hatalom a végletekig hajlandó elmenni a két ország közötti feszültség szításában, illetve annak érdekében, hogy a magyar kisebbség megfélemlítve és egzisztenciálisan is veszélyben érezze magát Kárpátalján.
Ebben a helyzetben “felszólítjuk Magyarország azon uniós és NATO-szövetségeseit”, akik az elmúlt időszakban aggodalmukat fejezték ki a magyar emberi jogi helyzet miatt, hogy vessenek véget a hallgatásnak és vizsgálják meg alaposan, hogy mi folyik Ukrajnában – mondta az államtitkár.
Kérdésre válaszolva közölte: a nagykövet a felvetésekre reagálva úgy nyilatkozott, hogy az ukrán államnak nincs köze sem a Mirotvorec féle listához, sem a parlament honlapján megjelent petícióhoz. A kárpátaljai csapattelepítéssel kapcsolatban pedig azt mondta, hogy az a kárpátaljai állampolgárok biztonságát szolgálja – ismertette Magyar Levente.
Jönnek az átvilágítások
Kárpátalján a hatóságok több száz állami tisztviselőt és önkormányzati képviselőt fognak átvilágítani kettős állampolgárság ügyében annak a több mint 300 fős listának az alapján, amit a Mirotvorec (Béketeremtő) ukrán portál tett közzé hétfő este magyar útlevéllel rendelkező kárpátaljai lakosokról – közölte Jaroszlav Halasz, Kárpátalja humán ügyekért felelős helyettes kormányzója.
Az Ukrinform ukrán hírügynökségnek kedden nyilatkozva Halasz elmondta, nem tudják, honnan vette a Mirotvorec az adatokat, és nem tudják ellenőrizni, hogy hiteles-e a listáján szereplő, állami tisztségeket betöltő, magyar útlevéllel rendelkező személyekre vonatkozó információ. Mindazonáltal ellenőrizni fogják a Mirotvorec listájának adatait, hiszen ez könnyen megtehető az ott közzétett nevek alapján. Szerinte más kérdés, hogy a Mirotvorec által listázott személyek nem mindegyike tölt be állami tisztséget, többen (helyi önkormányzati) képviselők, ám a törvény – mutatott rá – csak az állami tisztségviselők esetében tiltja a kettős állampolgárságot.
Nem vonhatják felelősségre a kettős állampolgárságú tisztviselőket
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) cáfolta az átvilágításokról szóló híreket. Olena Hitljanszka, az SZBU szóvivője kijelentette, nem vonhatják felelősségre a kettős állampolgárságú tisztviselőket.
Arra a felvetésre, amely szerint a listán nem egyszerű állampolgárok, hanem állami hivatali tisztségeket betöltő személyek találhatók, a szóvivő kifejtette: “Mindössze annyit tehetünk a hatáskörünkön belül, hogy megfosztjuk őket az államtitkokhoz történő hozzáférés lehetőségétől, ha titokgazdákról van szó.”
Ukrajna ellenségei
A Mirotvorec ukrán nacionalista szervezet olyan személyek adatait teszi fel nyilvános internetes adatbázisába, akik szerinte Ukrajna ellenségei, és veszélyeztetik az ország biztonságát. A szervezet szeptember 29-én felvette weboldalára Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert a többi között azzal az indokkal, hogy a tárcavezető megsérti Ukrajna szuverenitását és területi egységét, közvetlen fegyveres beavatkozással fenyegeti Ukrajnát.
A Mirotvorec szeptember 22-én kezdte adatbázisában rögzíteni azoknak a kárpátaljai lakosoknak – önkormányzati vezetőknek és képviselőknek – a személyi adatait, akik szerinte a második (magyar) állampolgárság megsértésével törvénysértést követtek el. Hétfőn a szervezet 313 kárpátaljai lakos nevét és adatait, születési helyét és dátumát, lakcímét, magyar útlevelének a számát és tisztségének a megnevezését tette közzé.
Adok-kapok
Az utóbbi hetekben rendkívüli mértékben elmérgesedett az Ukrajna és Magyarország közötti viszony. Az ukrán külügyminisztérium október 4-én nemkívánatos személlyé nyilvánította a beregszászi magyar konzult, akinek 72 órán belül el kellett hagynia az ország területét. Az intézkedés hátterében az áll, hogy a konzul magyar útleveleket adott át a kárpátaljai magyar kisebbség egyes tagjainak.
A magyar fél válasza nem váratott sokáig magára: Szijjártó Péter még aznap, „Ukrajna intézkedésére tett arányos válaszlépésként” kiutasított egy ukrán konzult. A külgazdasági és külügyminiszter szerint az elmúlt hónapokban Ukrajna folyamatosan élezte a konfliktust Magyarországgal. Szijjártó kiemelte: az Ukrajna területéről kiutasított magyar konzul semmilyen jogszabály ellen nem vétett.
(MTI)