'Ha a humor meghal, akkor öt perc múlva én is' - Koós Jánosra emlékezünk régi felvételekkel
Rövid ideig tartó betegség után, 81 éves korában elhunyt Koós János. A népszerű táncdalénekesre archív fotókkal és régi videókkal emlékezünk.
Kislány a zongáránál
Koós János életművéből nehéz kiválasztani a legeket, de van egy száma, amit mindenki ismer, amely az elsők között jut eszünkbe az énekesről. Koós egyébként komolyzenei pályáról indult, a Zeneművészeti Főiskola oboa tanszakán diplomázott, és a klasszikus művészet szeretete egész életében meghatározó volt számára.
Mindenképpen zenész maradtam volna, mert nagyon nehezen beszéltek rá az éneklésre. Velem nem úgy volt ez, mint annyi mindenkivel manapság, akik alig várják, hogy népszerű énekesek legyenek, és mennek a tévébe, amint lehet, én nem akartam elhagyni Mozartot. Én a mai napig sírva fakadok, ha meghallom a rádióban a Nessun Dormát. A családom hamar megtanulta, hogy rám az ilyen nagy művészeti alkotások ezzel a hatással vannak, és amikor Egyiptomban voltunk, és megnéztük a nagy szfinxet a gyerekeimmel, akkor ahogy állok előtte, hallom, hogy a lányom, Réka odasúgja a fiamnak: „Apa mindjárt bőg.”
– nyilatkozta 2017-ben a 24.hu-nak.
Megalkuvó macskák
Az 1979-ben bemutatott magyar nagy sikerű zenés paródiában Hofi Géza és Koós János macskaként, duettben énekelnek ismert slágereket. A forgatókönyv Hofi Géza és Szenes Iván tollát dícséri, a zenét Malek Miklós szerezte, a rajz pedig a Pannónia Filmstúdióban készült a két lusta macska küzdelméről az egerekkel.
Hogyha kell, én ezer évig várok rád
A Cherbourgi esernyők című francia film világhírű slágerének magyar változata ez, amelyet feleségével, Dékány Saroltával adnak eő. Koós 1971-ben vette feleségül az énekesnőt, akivel két gyermekük született, Réka és Gergő.
Közel ötven évig tartó házasságuk híresen boldog volt.
A szakmában volt egy mondás is, ami ránk vonatkozott. Mégpedig az, hogy a zenészek közül egyetlen ember nősült jól, ez a Koós Jani. A mai napig szeretem a feleségemet, sikeres gyerekeket neveltünk
Sír a telefon
A hatéves Esze Dóra adta elő annak idején Koós Jánossal a Le Téléphone Pleure című francia dal magyar változatát. A számnak egyébként többek között spanyol, olasz és brazil átirata is megjelent.
Mindörökké Fradi
Koós János lelkes FTC szurkoló volt. Olyannyira rajongott a csapatért, hogy Gergő fia élete első ajándéka volt egy Fradi tagsági könyv, amit még a kórházban kapott édesapjától, újszülöttként – írja a Wikipédia. A csapat megemlékezésében arról ír: Koós egyszer egy interjúban azt mondta, a Ferencvárost legalább annyira szereti, mint a feleségét, de ezt az asszony megbocsátja neki.
Koós János még esküvői tanújának is Albert Flóriánt kérte fel. Kettejük duettjére bizonyára sokan emlékeznek:
Koós Jánosnak volt egy híres mondása, miszerint “Ha a humor meghalt, akkor öt perc múlva én is”. Ennek kapcsán tette fel neki a 24.hu azt a kérdést, hogy van-e még bármi humoros a világban, amelyre Koós így felelt:
A világban biztos van, ma Magyarországon nincs. Pedig ez az ország régen ettől volt jó: nekünk volt Latabárunk, Bilicsink, Kibédi Ervinünk, Alfonzónk, Hofi Gézánk, meg persze Rejtő Jenőnk, akinek az összes könyve megvan. Most meg mi van?