A tyúkólban is ellenőrizték a gyermekvédelmis kifogástalan életvitelét
A gyermekvédelemben dolgozóknak egy kérdőíven arra kell választ adniuk, hogy kivel élnek együtt és mióta; milyen ingatlanuk, illetve 300 ezer forintot meghaladó ingóságuk van; melyik szórakozóhelyet látogatják havi, heti és napi rendszerességgel. A velük egy háztartásban élő felnőtteknek is vállalniuk kell, hogy életvitelüket bármikor vizsgálhatja a “rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”.
Arról, hogy hogyan zajlik a gyakorlatban az ellenőrzés, a Népszava számolt be csütörtöki cikkében. Retorzióktól tartva a lap informátorai – nevelőszülők és intézetben dolgozók – név nélkül osztották meg a sokszor abszurd helyzetekben is bővelkedő tapasztalataikat.
Az egyik nyilatkozó elmesélte, hogy “a kitöltött papírt beszéltük át, megnézték a lakásunkat is, kikérdezték a szomszédainkat”. Állítása szerint belenéztek a fiókokba, és megkérdezték, tartanak-e otthon alkoholt, és miért dohányoznak a lakásban, miközben csak hevítéses cigarettát használnak.
Más arról számolt be, hogy még a tyúkólba is benéztek, “sátánista jelképeket kerestek”.
Egy érintett azt mondta a lapnak, hogy a telefonhívás és a látogatás között két nap telt el, az egyik rendőr rögtön a szomszédhoz csöngetett be, a másik a családnál ült le. “Rákérdezett a havi bevételükre, és a törlesztőrészlet nagyságára, majd a lakásban kellett végigvezetnünk őket, és fényképeken szereplő családtagokról meséltettek minket.”
Egy nevelő tragikusnak nevezte a gyermekvédelem helyzetét. Akik kitöltötték az adatlapot, azok közül a jövőben sokan felmondanak, mert “idegösszeroppanást kapunk” – fogalmazott, hozzátéve, hogy azok az intézeti nevelők, aki most párban 20-30 gyerekkel vannak, a kényszerű összevonások miatt a jövőben 50-nel lesznek. Szerinte a legnehezebb a gyerekek helyzete, mert “tudják, hogy nincs választásuk. Mi, felnőttek kiléphetünk a rendszerből, de ők nem“.
Rengetegen távoznak a gyermekvédelemből
Szintén a Népszava írta meg, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a hozzájuk tartozó intézményekben dolgozók bő 6 százaléka, 265 munkavállaló már biztosan távozik a gyermekvédelemből, a 4241 alkalmazottból 137-en megtagadták a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló adatlap kitöltését, 128-an maguk kérték jogviszonyuk megszüntetését, 71 főnél pedig nem járt még le a határidő.
A lap egy informátora szerint szinte nincs olyan ellátó hely – lakásotthon, gyermekotthon – ahonnan ne lenne kilépő, a távozások augusztus közepén kezdődtek, és emiatt “biztos, hogy csoportok szűnnek meg, lakásotthonokat kell bezárni. Hozzátette: a gyerekek költöztetése azt jelenti, hogy a már most is zsúfolt intézményekbe, lakásotthonokba további gyerekek érkeznek. Így a már eddig is leterhelt kollégák helyzete tovább romlik. A zsúfoltság több konfliktust okoz, kevesebb szak-és ellátószemélyzettől kisebb figyelmet kapnak. Az informátor úgy fogalmazott,
a kormányzati intézkedések azt a látszatot keletik, hogy megvédik az állami gondozott gyerekeket a pedofíliától, ám valójában súlyosan traumatizálják a gyerekeket.
Címlapkép: MTVA/Bizományosi: Róka László