Gulyás Gergely: Az ötöd-, hatodéves orvostanhallgatók is bevonhatók az ellátásba
Gulyás Gergely a kormányinfót a kedd éjfélkor ismét bevezetett rendkívüli jogrend részleteinek ismertetésével kezdte.
Az egész világon romlik a koronavírus-helyzet, Európában főleg, Magyarországon is egyre magasabb azok száma, akiket kórházban kell ápolni. Még ma átlépheti az ötezrest határt a kórházban kezelt betegek száma – foglalta össze az aktuális járványhelyzetet a Miniszterelnökséget vezető miniszer.
Gulyás elmondta, azt kérik az Országgyűléstől, hogy hosszabbítsák meg a rendkívüli veszélyhelyzetet 90 nappal.
Újságírói kérdések:
Mi az egészségügy teljesítőképességének határa? A miniszter válaszában elmondta, ma 32 ezer kórházi ágy áll a koronavírus-betegek rendelkezésére, de az elektív, halasztható beavatkozások leállításával újabb kapacitások vonhatók be. A mostani, 32 ezres ágyszám a mostani tendencia szerint december közepére telhetnek be, de erre az esetre is van forgatókönyve az operatív törzsnek. Egyes kórházakban már leállították az elektív beavatkozásokat. Van elég orvos, igény esetén az ötöd-, hatodéves orvostanhallgatók is bevonhatók az ellátásba. A sürgősségi műtéteket nem lehet elhalasztani.
Tervez-e a kormány újabb szigorításokat? Amennyiben szükség lesz rá, a kormány újabb szigorításokról dönt, de az érvényben lévő szabályok a kormány helyzetértékelése szerint elegendőek lesznek a fertőzés terjedésének lassulásához – válaszolta a Miniszterelnökséget vezető miniszer.
Miért 90 napot kérnek az Országgyűléstől az újabb veszélyhelyzetre? Gulyás elmondta, hogy a jelenlegi ismeretek szerint ennyi nap elég lesz a járvány elleni sikeres védekezéshez, és a határidős különleges jogrend bevezetése egyben válas is a tavaszi veszélyhelyzet idején a kormánnyal szemben megfogalmazott kritikákra.
Bezárják-e a kocsmákat? Az RTL Klub kérdésére Gulyás Gergely elmondta: a kocsmákat nem zárják be, mert a koronavírus a zenés-táncos helyeken terjed leginkább. A PDSZ azt kérte, hogy vezessék be az online oktatást, a miniszter szerint azonban ez nem indokolt, felmérték a kapacitásokat. Szintén az RTL Klub kérdezett rá, hogy tervezik-e az országos tesztelést, a tárcavezető elmondta, hogy a WHO protokollja szerint járnak el, de már tömegessé vált a tesztelés.
A miniszter a HírTV kérdésére elmondta, hogy a korábbi különleges jogrend áll vissza, tehát a polgármesterek megkapják a katasztrófavédelmi törvényben jegyzett pluszjogköröket, és a közgyűlés helyett dönthetnek.
A kormányinfón elhangzottakról bővebben itt olvashatsz.