Kormányinfó: 2025-től a pedagógusok átlagbére bruttó 820 ezer forint lesz
A tegnapi kormányülésen áttekintették a magyar oktatás helyzetét a tanévkezdésre való tekintettel. A miniszterelnökséget vezető miniszter ezért ezzel kapcsolatosan kezdte meg kormányinfón a tájékoztatást.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy az Orbán kabinet folytatja a pedagógusok béremelését, amelynek célja, hogy a tanárok átlagfizetése elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát.
Jövőre a pedagógusok bruttó átlagbére 820 ezer forintra emelkedik, ami 21 százalékos növekedést jelent. Gulyás szerint 2027-re a tanárok bruttó átlagfizetése átlépheti az egymillió forintot.
Vitályos Eszter arról beszélt, hogy idáig 5680 óvodai és iskolai fejlesztés valósult meg vagy indult el, jelenleg 220 projekt van folyamatban, köztük 57 tanuszoda, 44 tanterem, és 31 új iskola- és óvodafejlesztés. Az állam támogatja az Erzsébet-táborokat, valamint KRESZ- és nyelvvizsgatámogatást is nyújt.
Eddig 196 ezren kaptak KRESZ-támogatást, 187 ezren pedig visszaigényelték a nyelvvizsgájuk árát. Idén szeptember 1-től az állam ingyenesen biztosítja a jogosítványhoz szükséges közlekedési és gyakorlati alapismeretek elsajátítását.
Menekültkérdés – szintet lépne a kormány
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy Brüsszel mindenáron azt akarja kikényszeríteni, hogy “beengedjük a migránsokat” – számolt be róla az MTI. Úgy véli, a schengeni határok védelme szintén olyan közös ügy, ami nem csupán Magyarország biztonságát szolgálja, hanem Európa egésze számára fontos.
Ehhez képest Magyarország nem jut hozzá azokhoz az európai uniós forrásokhoz, amelyeket Brüsszel más országok számára a határvédelem céljából biztosít – fejtette ki a miniszter.
A kormány ezzel kapcsolatban felkérte az igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja meg, “hogyan tudjuk perben érvényesíteni a migrációval kapcsolatos költségek egy részét” az Európai Bizottsággal szemben.
Elmondta: a bel- és az igazságügyi tárca vezetője megvizsgálja annak lehetőségét, hogy ha Brüsszel továbbra is olyan szabályozást akar kikényszeríteni, amely nem teszi lehetővé a migránsok feltartóztatását, akkor minden migránsnak ajánlják fel a magyar határon, hogy “az európai eljárásrend betartását követően önkéntesen és ingyenesen Brüsszelbe szállítjuk őket”.
Megoldás látszik az olajtranzit problémájára
A Mol a megfelelő megállapodásokat jó eséllyel meg tudja kötniannak érdekében, hogy ne blokkolják az Ukrajnán keresztül Magyarországra érkező kőolaj-szállításokat – jelentette be a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Közlése szerint ez “technikailag azt fogja jelenteni, hogy bár költségesebb lesz a szállítás, és a kockázat is a Molé az orosz-ukrán határtól, de van olyan jogi megoldás, amellyel biztosítható továbbra is” a szállítás.
Reméljük, hogy hosszú távon a kőolajellátás a tranzit szempontjából veszélyeztetett vonalon biztosított lesz – tette hozzá.
Közölte, azt kifejezetten sajnálatosnak tartjuk, hogy az Európai Bizottság a tagállamok védelmében sem lépett fel ebben az ügyben.
Mégis azt kell mondanom, hogy úgy tűnik, az energiabiztonság hosszú távon is garantálható ezekkel a megállapodásokkal – jegyezte meg a miniszter.
Gulyás Gergely úgy nyilatkozott: Brüsszeltől sem Magyarország, sem Szlovákia nem kapott semmilyen támogatást, sőt azt látjuk, hogy “egy Európai Unión kívüli országnak, az unióval kötött társulási megállapodást sértő magatartásával szemben, uniós tagoknak Brüsszel nem ad védelmet” ebben a kérdésben.
Kilakoltatott kárpátaljai menekültek
A kormány utcára tett közel 100 menekültet a Komárom-Esztergom vármegyei Kocs településen. Ezzel kapcsolatban Gulyás úgy nyilatkozott, hogy az érintettek kisebb része magyar csak. Mintegy példaként említette, hogy 4000 ember úgy élt a magyar állam pénzén, hogy bár munkaképes volt, de nem vállalt munkát.
A miniszter szerint évi 10 milliárd forint ment el arra a menekültekkel kapcsolatban, hogy olyan embereket szállásoltak el, aki dolgozni is tudtak volna.
Ugyanakkor azt is kijelentette, hogy Ukrajna ügyében a kormányálláspontja változatlan: tűzszünetre és béketárgyalásra van minél hamarabb szükség.
Kórházi problémák, adósságok
Gulyás Gergely kijelentette: a nyár folyamán a kormány rendezte minden kórház adósságát. A tartozásokra ezentúl 12 milliárd forint ár rendelkezésre, ezért úgy véli, nem lesznek a kórházaknak kötelezettségei ilyen téren.
Úgy véli, van helye a magánellátásnak az egészségügyben Magyarországon, de azt az államitól külön kell választani. A kórházak bezárását ellenzi a kormány.
Gulyás Gergely közölte, hogy olyan tájékoztatást kapott a kórházaktól, hogy minden a legnagyobb rendben, ezért Magyar Péter és a Tisza Párt állításai teljességgel valótlanok.
Szerinte most az egészségügyben dolgozók lejáratására zajlik egy kísérlet.
Címlapkép: MTI/Szigetváry Zsolt