Gruevski-ügy: közleményt adott ki a Miniszterelnökség
Sem a magyar állam, sem a magyar hatóságok nem segítették Nikola Gruevskit Macedóniából való kijutásában – áll a Miniszterelnökség közleményében, melyet alább teljes terjedelmében közlünk:
A sajtóban megjelent feltételezésekkel és álhírekkel ellentétben Magyarország kormánya és a magyar hatóságok semmilyen formában nem segítették Nikola Gruevski Macedóniából való kijutását. Nikola Gruevski egy magyar külképviseleten jelezte szándékát, hogy menedékjog iránti kérelmet kíván benyújtani. A magyar hatóságok biztonsági okokból jogszerűen tették lehetővé, hogy Nikola Gruevski – aki 10 évig hazája miniszterelnöke volt – menekültügyi kérelmének benyújtására és meghallgatására a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal budapesti központjában kerüljön sor. A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal a menekültügyi eljárást a magyar jogszabályoknak megfelelően a nemzetközi joggal összhangban folytatja le. A menekültügyi eljárás további részleteiről a magyar jogi szabályozással és a nemzetközi gyakorlattal összhangban – az eljárás lezárásáig – a magyar hatóságok további tájékoztatást nem adnak. Ugyanakkor leszögezzük, hogy Nikola Gruevski a menekültügyi eljárások jogszabályi előírásainak megfelelően jogszerűen tartózkodik Magyarországon.
Orbán is megmondta
A 24.hu Nikola Gruevszki-ügyről kérdező munkatársát csütörtökön Orbán Viktor a „jogászokhoz” irányította válaszért, mondván, „ez egy jogi kérdés, kérdezzék a jogászokat!”. A lap arra volt kíváncsi, hogy miért nem egy tranzitzónába van bezárva a volt macedón kormányfő, aki a gyanú szerint illegálisan érkezhetett Magyarországra.
Ezek után a 24.hu megkérdezett néhány, menedékjogi kérdésekkel foglalkozó jogászt, akik lényegében ugyanazt mondták:
ha Gruevszki illegálisan érkezett az országba, akkor a magyar jogszabályok szerint nem Budapesten, hanem egy szerb menekülttáborban kellene lennie.
De sántít Gulyás Gergely érvelése is, miszerint Gruevszki Magyarország egyik külképviseletén – feltehetően a tiranain – szándéknyilatkozatot tett arra, hogy menedékkérelmet kíván benyújtani, ugyanis a nyilatkozó jogászok állítják, nincs olyan magyar vagy nemzetközi jogszabály, amely lehetőséget teremtene arra, hogy valaki nyilatkozzon arról, hogy menedékért folyamodik Magyarországon.
Ugyanígy a magyar menekültügyi törvény nem ismeri a „biztonsági okokat” sem, amelyre hivatkozva a kormány lehetővé tette Gruevszki számára, hogy Budapestre utazzon, és egy tranzitzóna helyett a fővárosban folyamodjon menedékért.
Egyetlen kivétel létezik, ami alapján a volt macedón elnök legálisan került Budapestre, amennyiben belügyminiszteri engedéllyel lépte át a határt. Ebben az esetben viszont a magyar kormány nem beszélhetne az ügy kapcsán kizárólag jogi esetről.
Ha Gruevszki illegálisan tartózkodik hazánkban, akkor a hatályos törvények szerint Szerbiába kellene vinni a politikust.
Gruevszki illegálisan jutott át Albániába
Kétségkívül illegálisan és gyalog jutott át Macedóniából Albániába a hazájában börtönbüntetésre ítélt Nikola Gruevszki – közölte az AFP hírügynökséggel pénteken az albán rendőrség szóvivője.
Gentian Mullai hozzátette, hogy Gruevszki egyik határállomáson sem jelentkezett be átlépésre. Vagy a Preszpa-tó mellett vagy Debar macedón város közelében léphette át gyalog a határt, “bizonyára azért, hogy elkerülje a feltűnést”.
Gruevszki útlevelét a macedón hatóságok korábban bevonták, de a térségbeli országok állampolgárai személyi igazolvánnyal közlekedhetnek az országok között.
Gruevszki ellen hétfőn adott ki Szkopje nemzetközi elfogató parancsot. A politikusnak, aki 2006 és 2016 között volt Macedónia miniszterelnöke, múlt hét csütörtökön kellett volna megkezdenie kétéves börtönbüntetését, amelyet hivatali visszaélés miatt szabtak ki rá.
(Forrás: 24.hu, MTI)