Gáza: Órákon belül leállhatnak a kórházak aggregátorai - az izraeli légicsapások "nagyobbak, mint valaha"
A Gázai övezetben jelenleg még van üzemanyag, amellyel a többi között a kórházak aggregátorait is működtetik, de pár órán belül el fog fogyni – figyelmeztetett csütörtökön Genfben a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC).
“Úgy tudjuk, egyelőre még van üzemanyag, hogy működjenek az áramtermelő berendezések, például a kórházakban, de valószínűleg már csak pár órára elegendő” – magyarázta Fabrizio Carboni, az ICRC közel-keleti területi igazgatója. Tudatta, hogy a jelenleg az övezetben lévő készleteik nem tartanak már ki sokáig, és ezért nagyon fontos volna, hogy további eszközöket tudjanak bejuttatni a Gázai övezetbe.
Az izraeli kormány a Gázai övezettel szomszédos izraeli települések elleni szombati brutális terrortámadás után jelentette be, hogy tovább szigorítja az övezet blokádját, és sem villanyáramot, sem élelmiszert, sem üzemanyagot nem enged be az övezetbe, és a vízellátást is leállítják.
Jiszráel Kac energia- és infrastruktúraügyi miniszter csütörtökön az X-en azt írta, hogy ez mindaddig így marad, amíg a Gázába hurcolt izraeliek haza nem térhetnek.
ENSZ-szakértők: Ez háborús bűncselekmény
Független ENSZ-szakértők tucatjai csütörtökön elítélték a Hamász által Izraelben elkövetett “szörnyű bűnöket”, és egyúttal kollektív büntetésnek nevezték a zsidó állam gázai válaszlépéseit. “Sem a Hamász, sem az izraeli erők által elkövetett, válogatás nélkül ártatlan civilek ellen irányuló erőszakot nem lehet igazolni. Ezt a nemzetközi jog abszolúte tiltja, és háborús bűncselekménynek minősül” – írták az ENSZ által megbízott, de nem a szervezet nevében nyilatkozó emberi jogi szakemberek.
“Határozottan elítéljük a Hamász által elkövetett szörnyű bűnöket, az ártatlan civilek, köztük idősek és gyermekek szándékos és széles körű megölését és túszul ejtését” – fogalmaztak a szakértők csütörtökön kiadott közös nyilatkozatukban. “Ezek a cselekmények a nemzetközi jog súlyos megsértését jelentik, egyben nemzetközi bűncselekmények, amelyek felelőseit sürgősen el kell számoltatni” – hangsúlyozták.
A Hamász mintegy 150 túszt is ejtett, akiket valószínűleg a Gázai övezetben tartanak fogva, amit a szakértők szintén elítéltek. “A túszejtés az ellenségeskedések keretében háborús bűncselekménynek minősül”, és a “Hamász által elfogott civileket azonnal szabadon kell engedni”.
“Határozottan elítéljük továbbá Izrael válogatás nélküli katonai támadásait a Gázai övezet már így is kimerült palesztin lakossága ellen, amely több mint 2,3 millió embert számlál, akiknek közel fele gyermek” – folytatták. Úgy fogalmaztak, hogy ezek a civilek “16 éve élnek illegális blokád alatt, és már öt nagy brutális háborút éltek át”, ami “kollektív büntetésnek” minősül.
Az ENSZ szakértői bírálták Izraelt, amiért megakadályozza, hogy a Gázai övezetbe eljussanak az alapvető szükségletek, például a víz, az áram, a gyógyszerek és az élelmiszerek. “Az ilyen intézkedések súlyos humanitárius válságot idéznének elő Gázában, ahol a lakosságot most elkerülhetetlenül fenyegeti az éhínség. A szándékos éheztetés emberiesség elleni bűncselekmény” – hangsúlyozták.
Az izraeli légicsapások “nagyobbak, mint valaha”
Az izraeli hadsereg nem szőnyegbombázza a Gázai övezetet – közölte Richard Hecht katonai szóvivő csütörtökön külföldi újságírókkal. Azt elismerte, hogy az izraeli légicsapások “nagyobbak, mint valaha”, de az összes támadást hírszerzési információkra alapozva hajtják végre. A szóvivő elmondta, hogy a hadsereg minden esetben konkrét információval rendelkezik az iszlamista palesztin fegyveresek titkos tartózkodási helyéről. A légitámadások célja a gázai övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet infrastruktúrájának a megsemmisítése, a terrorszervezet vezetőinek likvidálása – tudatta a szóvivő.
A gázai civilek számára egyre bizonytalanabb a helyzet, az ENSZ adatai szerint közel 340 ezren hagyták el otthonaikat az övezetben.
A török elnök utasítást adott tárgyalások megkezdésére a Hamász túszainak elengedéséről
Recep Tayyip Erdogan török elnök tárgyalásokat rendelt el a Hamász fegyveresei által túszul ejtett civilek kiszabadításának elősegítésére – közölte csütörtökön egy török elnökségi forrás. A forrás arról is beszámolt, hogy valótlanok azok a korábbi jelentések, amelyek török tisztviselők és a Hamász közti ankarai találkozóról számoltak be.
Erdogan bírálója a palesztin területek izraeli megszállásának, és szerdán mészárlásnak nevezte a Gázai övezetre mért izraeli légicsapásokat, de elítélte az izraeli civilek meggyilkolását is.
Évtizedek óta először indít járatokat sabbat idején az El Al
Az El Al izraeli légitársaság csütörtökön bejelentette, hogy 1982 óta először kivételesen a zsidó vallásban kötelező pihenőnapnak számító szombati napon is indít járatokat az Egyesült Államokból és Ázsiából, hogy lehetővé tegye az izraeli hadsereg tartalékosainak hazatérését.
Bejelentésben az El Al kiemelte, hogy a döntést rabbik is jóváhagyták, arra a vallási kitételre hivatkozva, mely szerint az életmentés felülírja a vallás más parancsolatait.
A tájékoztatás szerint két, Boeing 787 típusú járat indul New Yorkból és Bangkokból, hogy összegyűjtse a mozgósított tartalékosokat. Az utazás költségeit a légitársaság, valamint “nagy amerikai pénzintézetek” állják – derült ki a bejelentésből.
Eddig mintegy 360 ezer tartalékos kapott behívót
A Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet fegyveresei múlt szombaton meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek a zsidó állam déli részébe, ahol mintegy 1300 embert megöltek, a sebesültek száma mintegy 3000, és további körülbelül 150 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezetben indított izraeli műveletek halálos áldozatainak száma átlépte az 1300-at, a sebesülteké pedig az 6000-et.
(MTI)
Címlapkép: AFP